Jaro je tu! Čas na detox?
Aneb opravdu fungují detoxikační diety?
V průběhu zimy se moje aktivita normálně snižuje, obvykle se méně hýbu a jím vydatnější jídla. Žádný div, že se po zimě ptám, kde se zase vzala ta vrstva tuku navíc a bojím se stoupnout na váhu. Určitě v tom nejsem sama. Soudě podle témat, ke kterým se v tomhle období často stáčí konverzace. Mezi nimi i různé zaručené recepty na detoxikační kúry a diety.
I když myšlenka na očištění těla od škodlivých toxinů a rychlé zbavení se nadbytečného tuku může znít lákavě a přínosně, je tzv.detox tím správným řešením?
Co to je detox?
Často slýcháme, že se nám do těla dostávají nezdravé toxiny jako potravinová aditiva, pesticidy, škodliviny, syntetické produkty. Jako řešení, k tomu abychom se jich zbavili jsou nám představovány nejrůznější detoxikační kúry, diety a programy, které slibují zbavení se toxinů.
Jednotlivé diety se mohou lišit, ale obvykle se jedná o kombinaci půstu, přísné diety založené na ovoci, zelenině nebo šťáv z nich a vody. V současnosti existuje přemíra návodů, od jednodenních půstů přes pěti-denní pití ovocných a zeleninových šťáv až po 3-týdenní detoxikační program. Některé detoxikační diety doporučují používání bylin nebo potravinových doplňků. Některé programy doporučují i výplach střev.
Variací je mnoho. Není divu, protože vlastně neexistuje standardní definice “detoxikační diety”.
Od 70.let se stala velmi populární tzv.limonádová dieta. Skládá se z toho, že po dobu cca 10 dnů se pije směs citronové šťávy, javorového sirupu, vody a kajenského pepře. K tomu se ještě připravuje čaj ze senny, která má silně projímavé účinky. Vedlejšími účinky bývají únava, podrážděnost, střevní křeče a bolesti hlavy. Toto bývá často podsouváno jako známky detoxikačního procesu. Jiné detoxikační programy mohou trvat od několika dnů až po několik týdnů a skládají se například pouze z pití ovocných nebo zeleninových džusů, nebo z pití vody a několikadenního půstu.
Hlavním argumentem zmíněných diet je, že detoxikace prostřednictvím diety je jedinou cestou, jak zbavit tělo chemikálií a toxinů, které se denně dostávají do našeho těla ze vzduchu, jídla a vody.
Příznivci věří, že naše tělo se nedokáže dostatečně vypořádat s různými nebezpečnými látkami. Pokud se jich nezbavíme, tyto toxiny se nabalují a eventuelně vedou k poškozování těla a nemocem jako je rakovina.
Ale je to opravdu tak?
Potřebuje tělo detoxikaci?
Je třeba připomenout, že naše tělo je obdivuhodným systémem, který nepřetržite filtruje a zbavuje se škodlivých látek. Orgány zodpovědné za detoxikaci jsou játra, plíce, ledviny a kůže. Když se živiny a ostatní substance dostanou do těla, prochází na své cestě játry, která filtrují a eliminují škodlivé toxiny jako např.alkohol. Dále jsou tu ledviny, které odfiltrují odpad, který odchází v moči. Kůže nám dovoluje vypotit toxiny z těla a plíce zase filtrují vzduch který dýcháme. Všechny tyto komplexní systémy pracují na tom, aby si Vaše tělo vzalo to, co potřebuje a vyloučilo to, co mu škodí.
Jelikož jsou naše těla tvořena především z vody -cca 70%, dává smysl, že také dostatek vody nám pomáhá udržovat zdravou rovnováhu.Dodnes ale není žádný vědecký důkaz o tom, že by voda pomáhala odplavit toxiny.
Jestliže jste byli vystaveni vysokým dávkám těžkých kovů, jedů nebo ozařování, je pravděpodobné, že budete potřebovat skutečnou léčebnou detoxikaci. Nicméně, pokud žijete normálně typickým každodenním životem, nepřináší to s sebou potřebu detoxu formou různých směsí a laxativ (projímadel).
Zatím nebyly publikovány srovnávací nebo vědecké studie dokládající zdravotní přínosy nebo zdravou ztrátu hmotnosti díky detoxikačním dietám.
Přínosy detoxu
Zastánci detoxikačních diet prohlašují, že dodržováním diety docílíme, kromě jiného, následujících pozitivních výsledků:
– Zlepšení pleti
– Úbytek hmotnosti
– Zmenšení otoků a nadýmání
Toto mohou být opravdové přínosy detoxikační diety. Je ale zajímavé si povšimnout toho, že nejobvyklejší vysvětlení těchto účinků není zase až tak zázračné.
Úbytek váhy je spojen především s nedostatečným přísunem kalorií a jídla obecně. Menší příjem soli take vede ke snížení otoků Snížení nadýmání spíše souvisí s konzumací menšího množství jídla. Udávaný přínos vyčištění pleti nastává díky vyšší hydrataci organismu, omezení tuku a cukru, které často vedou k mastné pleti a akné.
Svou roli hraje také psychologický účinek těchto programů. Ten, kdo podstoupí takovou dietu, se většinou také zamyslí nad zdravými a nezdravými součástmi svého životního stylu a jídelníčku a může pak provést určité změny - jako jíst méně, zbavit jídelníček nezdravých pokrmů a polotovarů, nikotinu, kofeinu a alkoholu.
Opravdovým přínosem těchto diet je omezení přísunu rafinovaných (zpracovaných) jídel, hlavně polotovarů, které obsahují mnoho skrytých tuků, soli nebo cukrů. Pokud jste konzumenty sladkostí, nebo „hotových“ pokrmů v restauracích, fast-foodech, chipsů, alkoholu nebo tučných jídel, Vaše tělo si tak opravdu „odpočine“. Nicméně detoxikační dieta Vám neposlouží k ozdravení organismu ani ke zdravému zhubnutí.
Detox a ztráta hmotnosti
Při absolvování detoxikační diety jistě snížíte svou hmotnost. Dieta je velice restriktivní a příjem denního množství kalorií je o mnoho nižší, než normálně konzumujete. Můžete shodit i několik kilogramů za týden. Něco ze ztracené váhy bude dokonce i tuk. Ale většina ztráty hmotnosti bude kvůli ztrátě vody a svalové hmoty. A protože se člověk, který podstoupí detoxikační kůru neučí změně stravovacích návyků a změně prostředí, tak ztracenou hmotnost po ukončení kůry zase dožene. Může dokonce přibrat více, než shodil a to ve formě tuku. Takže pár měsíců po kůře je víc „tučný“, než před tím. Takže přínos detoxikační kůry není žádný, naopak ztráta svalové hmoty při rychlém úbytku hmotnosti, je pro tělo škodlivá.
Nebezpečí detoxu
Jste-li zdravý dospělý jedinec, tak dodržování detoxikačního programu na pár dní Vám pravděpodobně neublíží. Ale pokud trpíte nějakou civilizační chorobou jako je cukrovka, vysoký tlak, vysoký cholesterol, ateroskleroza nebo nějakým onemocněním vnitřních orgánů, či máte změněnou funkci štítné žlázy, apod., může pro vás být detox nebezpečný a může vás ohrožovat i na životě. Některé skupiny lidí by vůbec neměly podstupovat tyto typy diet. Především jsou to děti všech věkových skupin a těhotné ženy.
Jestliže jste stale rozhodnuti podstoupit detoxikační dietu, i přes diskutabilní přínosy, konzultujte toto se svým lékařem Je také důležité zvážit vedlejší účinky detoxikační diety. Přísné omezení stravy může vést k únavě, nedostatku vitamínů a minerálů a hypoglykémii. Čištění střev, které je často doporučováno jako součást detoxu, může zase způsobit dehydrataci, křeče, nadýmání, žaludeční nevolnost nebo zvracení.
Věda (a její nedostatek) za detoxikačními dietami.
Do nynějška bylo provedeno jen málo výzkumu na téma detoxikačních diet a výsledkem je to, že není vědecké potvrzení nebo popření zmiňovaných prohlašovaným zdravotním přínosům.
Není žádný vědecký důkaz, který by podporoval prohlášení, že se škodlivé chemikálie v těle hromadí. Pravdou je, že játra a ledviny odvádějí dobrou práci, aby tělo toxinů zbavily. A i kdyby se toxiny v těle hromadily, není žádný důvod věřit tomu, že detoxikační diety Vás těchto toxinů zbaví. To, co víme je, že určité komponenty mnoha detoxikačních diet jsou velice zdravé jako např. dostatečná hydratace organismu nebo zaměření na ovoce a zeleninu To ale není žádná novinka, že ovoce a zelenina jsou zdravé a v posledních letech došlo k navýšení jejich doporučeného denního příjmu.
Detox, nebo detoxikační diety jsou sice velmi populární, ale nejsou podpořeny vědeckým výzkumem.
Doporučení na závěr
Nechci zde odmítat všechny formy detoxikačních programů. Určitě některé krátkodobé 1-3 denní programy (bez laxativ) mohou být přínosné. Ne však pro jejich “detoxikační” účinek.
Ale k reklamním prohlášením takových zaručených diet, bez výzkumu, který by je podporoval, by měli být spotřebitelé spíše skeptičtí.. I když mnoho lidí prohlašuje, že se po detoxu cítí lépe, je to především z těchto jednoduchých důvodů - pití většího množství vody a omezení příjmu zpracovaných potravin (polotovarů a hotových jídel, které obsahují většinou nadmíru tuku, soli nebo cukru). Nejlepší a nejpraktičtější způsob jak ozdravit organismus je odstranit ze svého jídelníčku látky, které Vám nedělají dobře.
Když omezíte po určitou dobu cukr, sůl, kofein nebo potravinové přísady, upraví a sníží se Vám chuť na ně. Můžete dojít i ke zjištění, že je vlastně ani nepotřebujete.
Namísto toho, abyste absolvovali drastickou detoxikační hladovku, doporučuji se držet pravidla 80:20. Co to znamená? Zkuste 80% času jíst a žít zdravě a hřešit jen ve 20%. Pijte dostatek vody, jezte jedno zeleninové jídlo denně, omezte cukr, tuk, sůl a alkohol.
Můžete na jaře zkusit kopřivový nebo některý z urologických čajů. Jsou močopudné a pomáhají rozpouštět a vyplavovat kaménky a písek z močových cest. Tím posilují funkci ledvin, které jsou jedním z orgánů, které filtrují toxiny v našem těle.
Mějte na paměti to, že lidé většinou „drží dietu“ jen po určitý čas. Když ji „přestanou držet“ mají tendenci se utrhnout ze řetězu. Někdo hned, někdo postupně. To samé platí i pro detox. Jakmile ho člověk ukončí, může získat dojem, že teď může konzumovat, co chce.
Na závěr, mějte na mysli to, že hladovky nejsou dobrým dlouhodobým řešením. Naopak, pokud chcete dlouhotrvající výsledky, nejlepší způsob je přejít na zdravé stravování založené na ovoci, zelenině, celozrnných produktech a libových zdrojích bílkovin. Je daleko přínosnější udělat jen několik menších změn, které ale budeme schopni dodržet dlouhodobě.