Léčivé rostliny a jejich účinky I. díl
Léčivé rostliny mají i v dnešní moderní medicíně stále co říct. Na jejich účinky věřily babky kořenářky. Potírali se, mazali se, pili nejrůznější odvary i naši panovníci.
Pojďme si tedy v malém „seriálu“ připomenout, že i přírodní medicína v podobě léčivých rostlin dokáže uzdravovat.
Aloe vera je právem označována za léčivou rostlinu první pomoci. Jeho gel dokáže ošetřit dokonce i popáleniny, je totiž velmi účinný a zklidňující. Gelem můžete bojovat proti ekzémům a plísňovým chorobám. Pokud ho budete pít, zklidňuje vředy na dvanácterníku a podráždění střev. Ale pozor! Vždy se poraďte s jeho užíváním s vaším ošetřujícím lékařem.
Andělika je známá už od 14. století. Její kořen naši předci používali v těchto dobách proti moru. Tato léčivka se užívá jako žaludeční lék, posiluje žaludek, zvyšuje chuť k jídlu, reguluje vylučování žluče, upravuje zažívání a odstraňuje nadýmání. Proti bolení zubů se používala zevně.
Anýz se řadí k nejstarším léčivým rostlinám. Věřilo se, že účinkuje jako omlazující prostředek. Ve středověku byl zase nedílnou součástí různých lektvarů proti jedům. Anýz výborně povzbuzuje sekreci všech žláz a vyznačuje se protikřečovým účinkem.
Arnika se označuje v lidovém léčitelství za takzvaný všelék. A to zevně na rány, bércové vředy, proti revmatickým bolestem, vnitřně zase zlepšuje chuť k jídlu a používá se k léčení poruch menstruačního cyklu. Dokáže uvolnit křeče a zmírnit záněty. Tato léčivka je ideální k zevnímu užití, má svíravé a stahující účinky.
Po bezu černém sáhněte především v období chřipek. Léčí totiž kašel, nachlazení, ale i alergie a artritidu. Najdete ho pro své močopudné účinky i v urologických směsích. Květ bezu černého zase hojně využívá kosmetika v přípravcích na ošetření pleti. Léčí bolest trojklaného nervu a čaj z černého bezu uleví při bolestech, třeba u „housera“.
Borůvky nejsou dobré jen v koláči nebo ovocných knedlících. Listy borůvek pomáhají také při cukrovce, ulevují od křečí, především při břišních kolikách. Dezinfikují močový a trávicí systém. Plod zase staví při průjmech, hubí stafylokoky a další škodlivé bakterie ve střevech. Regeneruje oční sítnice a zpevňuje cévní stěny.
Brusinka je úžasná rostlina pro močové ústrojí. Nálev z brusinky se vyznačuje mírně antibiotickými, dezinfekčními i močopudnými účinky. Odborníci jí doporučují především při zánětech močového měchýře a močových cest. Ale své místo nachází i jako doplňkový lék při léčbě cukrovky. Snižuje totiž hladinu cukru v krvi.
Břízu jako léčivku jsem sbírala už jako malá holka na základce. Je označována za tradiční čistící rostlinu působící močopudně, neobsahuje žádné dráždivé látky. Navíc se k tomuto účinku přidávají i ty mírně dezinfekční a antibiotická. Pro ty, co si chtějí vyčistit organismus od všech škodlivin, je bříza na očistnou kúru ideální. Nezatěžuje ledviny a pomáhá při zánětech močových cest. Zmírňuje i příznaky revmatických potíží.