Revmatoidní artritida
Záněty kloubů se dají dělit na infekční a neinfekční. Častějšími jsou pak ty neinfekční, jimž je na vině autoimunitní proces, tedy napadání tkání vlastním imunitním systémem.
Přesná příčina tohoto dosud není známa, jedná se zřejmě o záležitost dědičnosti, infekce nebo účinku některých léčiv. A mezi tyto patří i problém zmíněný v titulku.
Revmatoidní artritida postihuje hlavně ženy středního věku a postiženy bývají nejčastěji drobné klouby ruky, zápěstí a kotníky, ovšem může se to týkat i kloubů velkých, jako jsou kyčle a kolena.
Příznaky
Ochoření je nejprve nanápadným, projevujícím se ranní ztuhlostí kloubů, a až po uplynutí měsíců či let dochází ke zduření a bolestem vedoucím ke zhoršení hybnosti až ke vzniku deformit a ztrátě hybnosti.
Jak snížit riziko onemocnění
Člověk se samozřejmě může pokusit snížit riziko onemocnění, především tím, že udržuje optimální tělesnou hmotnost, jež nezatěžuje klouby tolik jako nadváha. Lze rovněž užívat některé volně dostupné přípravky působící proti bolestem kloubů. Ovšem tou největší pomocí kloubům je včasná návštěva lékaře při výskytu obtíží.
Byť tato nemoc není zcela vyléčitelnou, lze ji potlačit nebo alespoň oddálit její vývoj. Užívají se léky proti bolesti při akutních stavech, léky potlačující záněty a kortikoidy, případně i léky tlumící specifické složky imunitních pochodů. Vyloučena není ani chirurgická léčba, důležitou součástí léčby je i rehabilitace.
Komplikace
Neléčená revmatoidní artritida může vést až ke ztrátě hybnosti kloubu a dokonce i k trvalé invaliditě, ale i k zánětu šlach a kloubního pouzdra vedoucímu někdy až k přetržení vazu a jeho deformaci, ke svalové slabosti vyvolané atrofií svalů v důsledku jejich nepoužívání pro bolest kloubů, následkem může být i osteoporóza. Nemoc může postihnout i kůži, cévy, nervy, srdce a plíce, někdy i oči.