Zánět ledvin
Zánět ledvin bývá většinou bakteriálního původu a může být akutní nebo chronický, tedy prudký nebo vlekoucí se. Infekce se přitom dostává do ledvin nejčastěji z močových cest, méně často z krve, jež přenese infekci z jiného zánětlivého ložiska v těle, třeba z kloubu.
Ledviny vytvářejí moč, obsahující to, co ledviny odstranily z krve jako nežádoucí, a tato putuje do pánvičky ledvinné a močovodů, čímž „pracovní náplň“ ledvin končí.
Problém pak vznikne třeba ve chvíli, kdy je odtok moči omezen či znemožněn, třeba kvůli močovým kamenům v močových cestách, nádorovým onemocněním prostaty či močového měchýře, gynekologickým tumorům nebo benigní hyperplazii prostaty.
Moč odtéká s nedostatečnou frekvencí a močové cesty tedy touto nejsou očišťovány od baktérií, jež mohou vyrazit na cestu „proti proudu“. Plus je samo sebou rizikem i samotná infekce dolních močových cest.
Prevence
Prevence je tudíž nad slunce jasná. Dostatečný přísun tekutin vyvolávající pravidelné močení a s tím spojené očišťování močových cest. Člověk by se měl dále bránit prochladnutí, pomáhá i mírně protizánětlivě působící brusinkový džus, vhodné je i posilování imunity vitamíny a dostatkem pohybu a spánku.
Příznaky zánětu ledvin
Pokud pak dojde k zánětu ledvin, může se tento projevovat častým močením či (někdy i trvalým) nutkáním k tomuto, řezáním a pálením při močení, zakalenou a nepříjemně páchnoucí močí obsahující někdy hnis i krev, nemožností se vymočit. Může docházet i k bolesti nebo tlaku v břiše a na bedrech, zvýšené teplotě, třesavce, únavě, zvracení a zmatenosti, u dětí k nočnímu pomočování. Chronická forma onemocnění však může být i zcela bezpříznakovou.
Pokud dojde k chronickému zánětu ledvin, může toto s velkou pravděpodobností vést až k selhání ledvin a následnému strávení zbytku života na dialýze. Mezi příznaky selhávání ledvin patří vysoký krevní tlak, chudokrevnost, osteoporóza a často trvalé svědění kůže, výrazný úbytek na váze, (nutkání na) zvracení, krvavé průjmy.
Léčba
Nekomplikovaný zánět ledvin se léčí antibiotiky a protizánětlivými léky v kombinaci s dostatečným přísunem tekutin. Jsou-li příčinou „kameny“, odstraňují se tyto zpravidla rozbitím ultrazvukem či chirurgicky.
Neléčená vážná infekce ledvin může mimo již zmíněného selhání těchto vést i k otravě krve, pokud se hnis ze zanícených ledvin šíří do celého těla.