Infekce škrkavkou
Škrkavka dětská je jeden ze zástupců hlístic a červů dosahující délky deseti až třiceti centimetrů, mající nažloutlé nebo narůžovělé tělo. Obývá především lidské tenké střevo, v němž samice klade vajíčka, jež jsou šířena exkrementy, a způsobuje velmi časté onemocnění nazývané askaridóza.
Vývoj škrkavky
Ve vnějším prostředí se ve vajíčku během dvou až tří týdnů vyvíjí larva, jež se líhne v případě pozření hostitelem v jeho střevě. Poté proniká střevní stěnou do krevního a lymfatického oběhu, s krví proniká přes srdce a plíce do dýchacích cest a po spolknutí se dostává zpět do trávicího traktu a končí v tenkém střevě, kde oplodněná samice snese velké množství vajíček… A tak pořád dokola.
Ač škrkavky žijí hlavně v tropech a subtropech, jsou běžné i v mírném pásmu, a to i u nás. Člověk se nakazí infikovanou potravou či nápoji.
Příznaky přítomnosti škrkavky a výskyt
Mezi první projevy infekce škrkavkou patří u larv pronikajících do dýchacích cest mírná horečka, kašel, krev ve vykašlávaném hlenu, bolest za hrudní kostí a zvýšení počtu bílých krvinek. Specifické projevy má výskyt škrkavek v ledvinách, mozku, oku, míše a jiných orgánech. Dospělí červi při silnějších infekcích vyvolají i koliku a jiné gastrointestinální potíže, mohou pronikat i do vývodů žlučovodu, slinivky břišní nebo slepého střeva, případně i do úst nebo análního otvoru.
Silná infekce může vyvolat i život ohrožující obstrukci střeva či proniknout stěnou střeva a vyvolat zánět pobřišnice. Tyto stavy mohou být i smrtelné, zejména je-li postižen mozek nebo mícha. Infekci odhalují lékaři zjišťováním přítomnosti vajíček škrkavky ve stolici.