Syndrom toxického šoku
Syndrom toxického šoku je vcelku vzácným život ohrožujícím onemocněním, které může z mnoha důvodů postihnout kohokoliv. Na vině jsou baktérie, především stafylokoky či streptokoky, které po vniknutí do těla začnou produkovat toxiny, jež organismus poškozují a v extrémním případě i zabíjejí.
Tato choroba se skoro v polovině případů objevuje u žen při menstruaci nebo záhy po této. Vyskytuje se ale i v jiných případech u obou pohlaví a bývá komplikací při jakémkoliv stafylokokovém nebo streptokokovém onemocnění, jako jsou záněty močových cest a kostní dřeně nebo vnější poranění. Často se lze nakazit v nemocnici nebo při styku s infikovanou osobou, zejména je-li člověk nějakým způsobem oslaben.
Příznaky
K prvním příznakům patří náhlá horečka, vyrážky, petechie, erytém či enantém, dále pokles tlaku krve, často se přidávají i trávicí obtíže a bolesti svalů či překrvení sliznic. Po jednom až dvou týdnech se začne oloupávat kůže na ploskách nohou, obličeji a trupu, stupňuje se vypadávání a lámavost vlasů a někdy i nehtů.
Prevence a léčba
Nemoci se předchází hygienou, omezením používání vysokoabsorpčních tampónů, jež jsou v těle semeništěm baktérií. K léčbě se pak používají antibiotika účinkující na odhalený typ infekce, jejichž podávání by mělo být zahájeno co možná nejdříve, zpravidla je používán oxacilin nebo penicilin.
V případě neléčení se zhoršují symptomy provázející tu kterou infekci, dochází i k poruchám vědomí, dehydrataci, poruše funkce jater a ledvin atd. Následovat pak může i smrt.