Absces
Absces je dutina vzniklá v místě průniku infekce do těla vyplněná hnisem vytvořeným zánětem z bílých krvinek, jež zde pohlcují infekci. Kolem tohoto místa se vytváří membrána z takzvané granulační tkáně, zvaná pyogenní membrána, silná někdy až několik centimetrů, jež díky své polopropustnosti propouští do tohoto místa bílé krvinky, jež pak ale již nepustí zpět do zbytku těla.
Obsah dutiny se rozpadá, dochází k nasávání tekutiny a absces se tedy zvětšuje. Je-li na povrchu těla či v jeho blízkosti, zvětšuje se směrem ven a následně se ven i provalí nebo vytvoří úzký kanálek, jímž obsah abscesu vytéká, dutina se plní granulační tkání a vzniká jizva.
Příznaky
Prvními signály infekce na určitém místě jsou zčervenání, místní zvýšení teploty, otok a bolest, další vývoj je pak závislý na místě, v němž k proniknutí infekce došlo. Absces může vzniknout kdekoliv na těle – v dásních, v okolí krčních mandlí, na kůži, v dýchacích cestách i přímo na plicích, kolem řitního otvoru, krví se může dostat infekce i do vnitřních orgánů, kde způsobuje nejednou velice závažné problémy.
Léčba
Léčba závisí na lokalizaci a velikosti abscesu. Povrchové abscesy se chirurgicky otevírají a vyprazdňují, průplachem zbavují rozpadlých tkání a poté se sem zavádí drén k odvádění případného dalšího obsahu, rána se sterilně zakrývá a často se předepisují antibiotika. Abscesy ve vnitřních orgánech se pak vyhledávají ultrazvukem či CT a vypouštějí pomocí drénu, antibiotika jsou podávána nitrožilně a pro závažnost těchto abscesů probíhá léčba v nemocnici.
Komplikace
Možnými komplikacemi abscesů jsou průnik infekce do okolních tkání a vznik gangrény alias nekrózy napadené tkáně, průnik infekce do krevního oběhu oslabených jedinců a vyvolání sepse.
Článek byl uveřejněný v rámci Literární soutěže.