Jak se vyvarovat cukrovce
Lidé si často myslí, že cukrovka je v převážné většině případů záležitostí starších lidí. Ale to je zcela mylný názor. Díky tomu, že rizikovým faktorem vzniku diabetu je nadváha, postihuje toto onemocnění i mladší lidi.
Stačí se podívat kolem sebe a zjistíme, že lidé zkrátka žijí nezdravě a nadváha postihuje už děti na základní škole. Jakpak by ne, když mnohdy svačí bagety s majonézou a zapíjí je sladkými limonády!
Proč cukrovka vzniká
Diabetes typu 2 odborníci definují jako onemocnění látkové výměny se zvýšenými hodnotami cukru v krvi. Na jejím vzniku se podílí právě obezita, nedostatek pohybu i stres. A proč zrovna obezita je „spouštěčem“ cukrovky? Je to tím, že přejídání – příjem velkého množství potravy – nutí slinivku břišní k vyšší tvorbě hormonu inzulinu.
Aby tento stav slinivka břišní vykompenzovala, musí vyrábět inzulinu stále větší množství, až se zkrátka vyčerpá, což má za následek vzniku diabetu typu 2.
Co dělat, abyste diabetem neonemocněli
Abyste touto chorobou neonemocněli, snižte svojí váhu, dokud je čas. Změňte svoje stravovací návyky, životní styl a přidejte pohyb. Nejenže zhubnete přebytečné kilogramy, ale pohyb napomáhá i látkové výměně.
Nemusíte se dřít jen v posilovně, najděte si přes den takové aktivity, abyste využili energii, kterou při nich vydáte. Například se vzdejte výtahu a vyšlapejte schody hezky pěšky nebo místo jízdy autem raději jděte kousek do obchodu po svých. Nezapomínejte také posilovat svaly. Existuje speciální terapeutický trénink, díky kterému se dají účinně snižovat rizika spojené s cukrovkou.
Velmi důležitá je včasná diagnóza cukrovky, tedy zjištění vysokých hodnot cukru v krvi. Proto choďte na pravidelné preventivní prohlídky.
Zanedbatelné není rozhodně ani sebepozorování, když se vám na vašem zdravotním stavu něco nezdá, nebojte a navštivte vašeho ošetřujícího lékaře a svěřte se mu s potížemi. Jedině tak je možné v raném stádiu rozpoznat a léčit s tím spojené nemoci.