Žaludeční vředy
Měli jste to potěšení zkonzumovat někde v průběhu života baktérie Helicobacter pylori? Trpíte stresem? Přikrmujete se nesteroidními protizánětlivými látkami a glukokortikoidy? Anebo vámi nadmíru lomcují hormony, tentokráte ty typu gastrin? Stravujete se nezdravě, popíjíte, pokuřujete? Nebo máte nešťastnou shodou okolností předky, po nichž se vám neblahého dědictví dostalo?
Pak máte tu více a tu méně zaděláno na danajský dar zvaný žaludeční vředy. Tedy na zánětlivé onemocnění, jež prý někdy v životě postihlo až polovinu populace, kdy je v žaludku v žaludeční šťávě přítomnou kyselinou chlorovodíkovou naleptána z důvodu nedostatečné ochrany hlenem sliznice a dochází k vytvoření až několikacentimetrového ložiska.
Co vyvolávají žaludeční vředy?
Ložiska, které vyvolává tu bolesti žaludku, tu nechutenství, tu chuť zvracet až zvracení či průjem, pálení žáhy. Ložiska, které postupem času více a více hrozí rozšířením na jiné orgány, proděravěním žaludku až prasknutím provázeným zvracením a vyměšováním krve.
Lahůdka, že? Papáte, papáte, posmíváte se, jak vám žaludeční šťávy promění tu či onu laskominu v hromadící se špeky, a najednou bác… začínáte zevnitř trávit sami sebe.
Vyšetření
Co s tím naděláte? Sami skoro nic, lékaři však vesměs s vaší nápomocí ano. Sice přitom budete muset leccos spolknout, především tedy „hadici“ na endoskopii, kterou vám lékař zvaný gastroenterolog nakoukne do trávicího traktu a případně si s pomocí na ní připevněných udělátek tu a tam uďobne kousek tkáně na další vyšetření, ale to se dá vydržet, stejně jako vyšetření pohmatem, poklepem a prověření přítomnosti již v úvodu zmíněné baktérie, již v dětství sníte a v dospělosti možná počne tropit alotria.
Léčba
Následná léčba spočívá pak v první řadě ve vyrovnané a nedráždivé stravě, pravidelnosti stravování a konzumaci potravin v klidu a po menších porcích. Možná budete muset oželet jídla ostrá, džusy, alkohol a cigarety, přičemž u posledně zmíněného vám může náladu zlepšit aspoň to, že neodevzdáváte pěkný penízek panu Kalouskovi či jinému ministru financí, jenž bude v době vašeho čtení tohoto článku u korýtka.
Ve druhé řadě je pak léčba spočívající v užívání léčiv blokujících vyměšování kyseliny chlorovodíkové v žaludku, pomáhat mohou krátkodobě i léčiva snižující kyselost v žaludku zvaná antacida, je-li pak na vině baktérie Helicobacter pylori, pomáhají antibiotika.
Žaludeční vředy nás nehyzdí, společensky nedeklasují. Přesto je rozhodně žádoucí se jim pokud možno vyhnout. Protože věru není o co stát.