Elektronická cigareta – řešení problému
Zatímco v dobách minulého režimu a po něm, soudě dle filmů a televizních dokumentů, bylo kouření tolerováno snad úplně všude, tak v současné době přibývá míst, kde je kouření přísně zakázáno. Kuřáci jsou pomalu, ale jistě ze společnosti vytlačováni.
Na trhu jsou k dostání všechny možné i nemožné náhražky tabáku ve formě žvýkaček, tablet, náplastí… Hitem mezi nimi je však v poslední době tzv. elektronická cigareta.
Nedivím se tomu. Z vlastní zkušenosti vím, že kromě fyzické závislosti na nikotinu je přítomna rovněž závislost psychická – na vlastní manipulaci s cigaretou. V době, kdy jsem přestávala kouřit, tento novodobý zázrak sice existoval, ale nebyl tak cenově dostupný jako dnes a ani tolik rozšířený. Navíc mu chyběly mnohé dnešní vychytávky. Takže zatímco já v dobách nejvyšší nouze třímala mezi prsty nejrůznější předměty tvarem i délkou připomínající cigaretu, dnešní abstinující kuřáci mají k dispozici instrument, který cigaretu připomíná nejen svým tvarem, ale také i svými vlastnostmi. Při natáhnutí se čepička elektronické cigarety rozsvítí stejně, jako bývá zvykem u hořící cigarety. Do plic díky její pomoci můžete natáhnout plyn s obsahem vámi postrádaného nikotinu a poté dokonce vyfouknete kouř. Jen odklepnout popel…
V mém okolí stále přibývá lidí, kteří skutečnou cigaretu za tu elektronickou buď úplně vymění, nebo ji alespoň částečně nahradí během své pracovní doby. Tak nebo onak, v závěru za svůj zlozvyk utratí mnohem méně, než kdyby kouřili běžné cigarety. Takže první výhodu vidím ve finanční sféře. Další výhodou je, avšak to se nedá posoudit docela, je nižší škodlivost. Zatím jsem neslyšela o žádném argumentu, který by považoval elektronickou cigaretu za škodlivou, ale je jenom otázkou času, kdy odborníci na nějaké to negativum přijdou. Ale zatím se zdá, že náplň elektronické cigarety skutečně neobsahuje žádné škodliviny, jako tomu je u té běžné. Další výhodou je, že neobtěžuje okolí svým nepříjemným pachem.
Uvědomuji si však jednu nevýhodu tohoto pomocníka v boji proti kouření. Kde je hranice toho, kolik nikotinu je třeba k uspokojení kuřákových tužeb? Kouření běžné cigarety s sebou přinášelo různá omezení, která byla dodržována. Kuřák s jednou, maximálně dvěmi cigaretami odběhl na balkon, ven nebo do kuřárny a pak se vrátil zpět. Za určitou dobu si přestávku zopakoval. Elektronickou cigaretu můžete kouřit kdekoliv – v MHD, nekuřáckých restauracích, supermarketech… Najdou se dokonce tací, kteří ji odloží pouze na dvě hodiny denně, kdy je nutno cigaretu vložit do nabíječky. I moje známá tuto mou obavu potvrdila, když řekla, že vůbec nemá představu o tom, kdy cigaretu odložit, aby zachovala svou obvyklou denní dávku. A když má cigaretu na nabíječce, musí si zapálit normální cigaretu. Jiné známé tuto prekérní situaci vyřešily tím, že si pořídily ještě jednu cigaretu, aby je mohly případně střídat. Proto se naskýtá otázka, zda není možné při odvykání kouření naopak vypěstovat větší závislost na nikotinu a hlavně na jeho větším množství. Jinak nemám k dílu rychle postupujícího vývoje žádné další výhrady.