Alkohol u dětí a mladistvých
V českých ulicích se zvyšuje počet mladistvých tíhnoucích k alkoholu a s tím přibývá samozřejmě otrav. Dle provedených zjištění lze konstatovat, že dochází k navýšení případů otrav alkoholem. Nejvíce ohroženou skupinou jsou mladiství. Ty právě podléhají pití alkoholu nejsnadněji.
Mnoho příležitostí se jim naskýtá v období prázdnin. Ať už jsou to dny volna v průběhu roku či vytoužené dvouměsíční prázdniny. V tomto období mají děti dostatek volného času a mohou si tak dělat, co chtějí. Neuhlídají je ani jejich rodiče. Ty právě za ně v tomto období přebírají zodpovědnost. Vše je pro skupinu mladistvých nové a snaží se hodně experimentovat s alkoholem či jinými omamnými látkami. Mnohdy neuhodnou míru a dostávají se do stavu intoxikace. Pak tyto případy musí řešit záchranáři. Různé zdravotnické týmy vyjíždějí k těmto případům po celé republice. V metropolích a větších městech je pravděpodobně zvýšený výskyt mladistvých s otravou alkoholu. Pozadu nezůstávají ani menší města či vesnice.
Nejhorší situace nastává v období letních prázdnin. Sotva děti dostanou do ruky vysvědčení, už jdou to za chvíli pořádně oslavit. Samozřejmě nezůstává u nealkoholických nápojů, ale u takových akcí teče proudem nejenom pivo, ale i vodka či jiné destiláty. Množí se případy opilých dětí, jenž končí hospitalizací. To se děje také v momentě, kdy se pořádají hromadné akce pro velmi mladou věkovou kategorii. Jedná se o různé festivaly, diskotéky, taneční akce a množství jiných příležitostí, které podněcují ke konzumaci alkoholu. Jedním takovým případem je i pořádání oslav na chalupě bez dozoru odpovědné osoby.
Celé situaci nepřidá ani každoroční příjezd zahraničních studentů, kteří se vrhají střemhlavě do alkoholového opojení. Tato skupina mladistvých k nám cestuje za jediným cílem a to pořádně si užít bez dozoru rodičů. Většinou tyto osoby projevují po požití určitého množství alkoholu agresivní chování. Navíc nikdo za ně v naší zemi nezodpovídá. Tak si dopřávají nejenom české pivo, ale i nějaký tvrdší alkohol. Někteří jedinci se s otravou pak ocitají v nemocnicích.
Ve většině případů tyto jednorázové pokusy nezanechají na mladistvých skoro žádnou stopu. Předávkovány jedinec se odpotácí někam, kde ho nikdo neuvidí. Takovým místem může být keř, husté houští či jinak špatně viditelné prostranství. Ovšem někdy mají tu smůlu, že je v jistém okamžiku, zahlédne policejní hlídka. Pak čeká takového človíčka cesta na dětskou kliniku. Pokud je u nich sebemenší podezření na otravu alkoholem, pak se nevyhnou zdejší hospitalizaci. Zpravidla převoz těchto jedinců probíhá za účasti záchranné služby a policie. Pacienti si v daném zdravotnickém zařízení pobudou zhruba dvacet čtyři hodin, výjimečně i déle. V opravdu mimořádných případech může osoba s otravou alkoholu skončit na jednotce intenzivní péče. To se však děje zřídkakdy.
Mladá generace, rodinné poměry a jiné ovlivňující faktory
Velmi mladí lidé jsou ve velké míře ovlivněni nejrůznějšími vlivy, mezi nejdůležitější patří rodinné zázemí. Právě rodina je význačný činitel, který se podepisuje na výchově dítěte a tím pádem i na jeho vztahu k alkoholu a jiným omamným látkám. Pokud se rodiče dítěti nevěnují, nedohlíží na něj a nechávají ho napospas svému osudu, pak se nemohou divit, že lehce podlehne nelegálním drogám.
Některé děti vidí ve svých rodičích jistý vzor a podle toho se také začínají chovat. Brzy začínají s alkoholem a jinými návykovými látkami. Doma totiž pozorují na vlastní oči, jak jejich rodiče nadměrně konzumují alkohol či kouří.
Děti mohou zápasit i s dědičnými predispozicemi. V případě se v rodině objeví někdo, kdo tíhnul k alkoholismu, může s velkou pravděpodobností do toho spadnout i další pokolení. Mladí lidé se chtějí v průběhu studentského života bavit. Tuto etapu života vnímají jako jakési vybouření, než se pustí do pracovního procesu a začnou zakládat rodiny. Bohužel v některých jedincích zůstane vzpomínka na silný alkoholický zážitek, který přetrvá do dalších let. Pro tyto osoby je přednější alkohol než rodina či zdraví.
K pití alkoholu dá se říci, že má současná mládež hodně blízko. Svoji první sklenici ochutnají dle průzkumů někdy kolem jedenácti let, ale hranice se velmi rychle snižuje. Pokud se sdružují ve skupině, tak se vzájemně škádlí, kdo snese více alkoholu. V případě že někdo vybočuje z řady na takovém mejdanu, nemá zájem o alkoholový zážitek, pak se na něj dívají ostatní jednoduše jako na něco méněcenného. Mladá generace považuje pití alkoholu za něco, co se na první pohled jeví jako standardní jev. Nezletilé osoby se k těmto alkoholickým produktům dostávají přes plnoleté spolužáky, přátelé či nejbližší kamarády. Jestliže mladiství vypadají mnohem vyspěleji a tím pádem by jim nikdo nehádal méně než osmnáct let, pak je pro ně shánění alkoholu bezproblémové. Navíc jsou hodně mazaní. Zprvu si otipují pár prodejen, kde lehce a snadno pořídí alkoholický výrobek. Zde se totiž personál obchodu ani nezeptá na věk dotyčné osoby. Preferované jsou večerky. Dalším oblíbeným místem jsou menší krámky.
Většina mladistvých se upíná ke kolektivnímu pití. Alkohol v tomto případě chápou jako určitý prostředek, jenž dodá jejich zábavě ten správný šmrnc. Mezi těmito lidmi se najdou i jedinci, kteří užívání alkoholu berou spíše jako zážitkovou proceduru. Anebo díky jemu mohou lehce ztratit zábrany. Dokonce někteří se prostřednictvím alkoholu snaží zahnat nudu. Samozřejmě takoví lidé v daný okamžik nemusí nic řešit, jsou smělejší a kurážnější. Mohou si dovolit odvážnější reakce.
Mladiství sahají po alkoholu také v případě, pokud chtějí zahnat malé či větší trápení. K lahvi alkoholu je může přivést kupříkladu smutek, pocit naprosté bezmocnosti, určitý vzdor k rodičovské autoritě, osamělost či pravidelné hádky rodičů.
Alkohol u dětí a mladistvých
Alkoholické nápoje mají na dětský organismus negativní účinky obdobně jako další nejrozšířenější drogy. Tyto látky jsou nebezpečné především v akutní fázi, ale také při navození samotné otravy. Hrozí tu pravděpodobný výskyt závažnějších rizik. Ty se mohou rozvinout v důsledku dlouhodobého užívání alkoholu. Nicméně také občasná konzumace alkoholických výrobků se podepisuje na nezralém dětském organismu. U takových to konzumentů se mohou objevit různá onemocnění, mezi něž se řadí tradičně choroby jater. Kromě těch se potýkají pacienti s potížemi s centrálním nervovým systémem. U takto malého uživatele alkoholu může docházet k poškození paměťového centra mozku, což má vliv potažmo na soustředěnost a koncentraci. Očekávat lze i zhoršenou schopnost učit se. Pití alkoholu se u tak nevyzrálého člověka podepisuje i na jeho psychice. Mnohem častěji si tak mladý jedinec sáhne na život. Pokud je tak mladý člověk v alkoholovém opojení, může si přivodit nešťastnou náhodou nějaký úraz. Dokonce se často stává, že taková to osoba může vběhnout pod kola automobilu. A rázem je tu na světě dopravní nehoda, za kterou může právě opilý pachatel. Alkohol má na svědomí velké množství otrav, trestných deliktů a násilných činů se sexuálním podtextem. Díky této formě drogy se uskutečňují ve větší míře nebezpečné sexuální hrádky.
Na alkohol si velice rychle děti a mladiství zvyknou. Je tu už jenom malý krůček k tomu, aby lehce podlehli jiným drogovým neřestem.
Projevy způsobené alkoholem
Jedinec v roli dítěte či mladistvého se nevyhne řadě zdravotních problémů. Za prvé může mít oslabené zrakové vnímání. Tím pádem se člověk může v některých situacích přeceňovat. Určitě jej trápí například zhoršený odhad vzdálenosti. Kromě toho neudrží rovnováhu při chůzi. Může se dostavit spánková fáze. K primárním dopadům alkoholu patří také zpomalené dýchání, pokles tělesné teploty a euforický stav. Mladý člověk se cítí hodně uvolněný. Při jisté míře alkoholu v krvi dochází v organismu k rozvoji mírnější formy diskoordinace. U vážnějších případů nastává ataxie. Například vyšší koncentrace alkoholu v krvi má na svědomí zmatené jednání či lehčí poruchu vědomí. Zvláště enormní dávky alkoholu způsobují podchlazení, určitou formu bezvědomí a následně i smrt.
Léčba dětí a mladistvých při nadměrném pití
Pokud zachytí podnapilé dítě či mladistvou osobu zahranná služba, okamžitě jej převáží na speciální oddělení. Zde je pod dohledem lékařů a vyškoleného personálu. Sledují se jeho vitální funkce. Pokud mu selže dýchání, pak je okamžitě připojen na umělou ventilaci. Pacient dostává intravenózně roztok s příslušnou směsí a jiné důležité medikamenty. Na lůžku zůstává několik hodin či dnů. Dovolí-li to jeho zdravotní stav, pak je propuštěn do domácí péče.
Následné kroky rodičů
Jakmile je dítě propuštěno domů, měli by si rodiče udělat chvíli čas na to, aby si mohli promluvit se svým potomkem o předešlé situaci. Dobré je, když si s dítětem pohovoří o následcích. Není vůbec na škodu, když si dospělí připraví pár příkladů ze svého okolí a na ně zkrátka poukážou. Musí si také uvědomit to, v čem tkví problém. Sebeobviňování jim moc nepomůže. Na místě není ani zkratkovité jednání. Pokud si neví rady, měli by se obrátit na patřičnou odbornou pomoc.
Preventivní opatření
Asi neexistuje rodič, který má za vše okolností svého dospívajícího potomka pod neustálou kontrolou. I když to dnešní technologické vymoženosti skoro dokážou, bohužel existují případy, kdy se dítě vymaní z područí rodičů a dělá si zkrátka, co chce. Většině rodičů bude muset stačit, aby svému potomkovi jednoduše důvěřovali. Přitom jej ale neztratili úplně z dohledu. Občas je potřeba si s ním promluvit a zjistit, s kým se setkává, kde tráví čas atd. Dospělí je mohou poučit o možných rizicích, fatálních následcích při extrémních intoxikacích a dát jim rady do života. K zahození také úplně není, když rodiče se zmíní o první pomoci při opilosti a jak s takovým člověk manipulovat a jednat. O některých věcech už vědí ze školy, jiné se mohou dozvědět právě od svých rodičů.