Černý kašel u dospělých
Černý kašel patřil zejména v první ale i v druhé polovině 20. století k velice obávaným onemocněním. Na černý kašel umíralo mnoho dětí i dospělých.
Proti této nemoci se proto začalo očkovat. Očkování výskyt černého kašle sice eliminovalo, ale nedošlo k jeho úplnému vymícení. Poměrně alarmující zprávou je, že počet osob, které se nakazily černým kašlem, od roku 1990 poměrně dost roste. Tato nebezpečná nemoc tedy opět přichází na scénu. V tomto článku se podíváme na základní projevy černého kašle u dospělých a seznámíme vás i s prevencí a způsobem léčby.
Co způsobuje černý kašel?
Původcem černého kašle je bakterie Bordetella pertusis. Zajímavé je, že jedině člověk je pro tuto bakterii ideálním hostitelem. Černý kašel byl obávanou nemocí, která zabíjela především děti. Největší nebezpečí hrozí hlavně novorozencům a dětem do tří let věku. Očkování proti černému kašli se proto provádí cca ve třetím týdnu věku dítěte. Důležité je také vědět, že je černý kašel rychle přenosný. K jeho přenosu dochází kapénkovou infekcí. K přenosu tedy může dojít při kýchnutí, kašli nebo i při smrkání.
Příznaky černého kašle u dospělých
Počáteční příznaky černého kašle jsou velice ošemetné. V počátečním stádiu si totiž černý kašel můžete splést s obyčejným nachlazením. Mezi základní projevy patří – bolestivý kašel a záchvaty kašle, při kterých není možné se skoro nadechnout. Právě proto je černý kašel nebezpečný, protože často docházelo k tomu, že se děti udusily. Kašel může vést i k vyvolání zvracení. Mezi nebezpečné komplikace černého kašle patří zápal plic, může dojít i k poškození mozku či nervovým poruchám.
Léčba černého kašle
Černý kašel se u dospělých léčí antibiotiky. Je také vhodné, aby byl nemocný v karanténě, aby nedošlo k nakažení ostatních. Mezi preventivní opatření patří pečlivá hygiena. Dobře také uděláte, pokud se budete vyhýbat místům, kde je moc lidí na malém prostoru. Toto platí zejména pro děti.