Jana věří na Anděly
„… z běžného rozhovoru se stane chvilkové mlčení a pak otázky, jestli jsme u nás v rodině měli rakovinu… Tak a teď to slovo poprvé někdo nahlas vyslovil…
Odpovídala jsem bezmyšlenkovitě, automaticky, jako by to měl člověk naučené. Ano, maminka mi zemřela na rakovinu, tatínek se momentálně léčí, ale to snad ne, je přece tak brzy na to, abych onemocněla, bude mi 39! Tupě jsem zírala na obrazovku, jako bych tomu rozuměla, ale přece mě upoutala taková malá černá skvrna…“
Příběh devětatřicetileté Jany Otypkové z Ostravska je podobný spoustě jiných. Rakovina prsu patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen. Jenom v ČR každý rok onemocní rakovinou prsu každá osmá žena. Paní Jana je maminka dvou dospívajících slečen – patnáctileté Simony a dvanáctileté Adélky.
„Potřebovala jsem být sama, uklidnit se, neplašit. Vždyť se nic ještě neděje. Týden v práci byl nekonečný, až přišel den, kdy jsem byla objednaná na biopsii. Pak další týden čekání - ten nejdelší a nejhorší, jaký jsem kdy zažila. Přišel konečně pátek, při tom všem co se mi honilo hlavou, jsem musela udržet pozornost a neplést věci v práci. Najednou mi zazvonil mobil. Co jsem uslyšela na druhé straně, mi navždy změnilo život. Po té, co si paní doktorka ověřila, že mluví skutečně se mnou, mi sdělila, že podezření které ukázal ultrazvuk, se bohužel potvrdilo a že je to rakovina. Tak a bylo to…
Teď mě čeká to nejhorší – říct to doma. První jsem to opatrně vysvětlila své starší dceři, samozřejmě už není malá, takže po potocích slz, jsem jí slíbila, že to zvládnu a že zase bude dobře. Nevím, jestli ve čtrnácti jde tohle nějak rozumně vstřebat, ale Simča je šikovná. Vím, že se s tím musela vnitřně hrozně prát, ale přísahala jsem si, že co mi budou síly stačit, budu se snažit, aby doma co nejméně pocítili, že jsem nemocná. U mladší Adélky to bylo trošku složitější, takže jsem raději nemluvila o rakovině, ale o nějakém nádorku a že musím na operaci. Dnes s odstupem času vím, že to byla chyba, stejně později z různých telefonátů, schovaná slyšela pravdu a pak měla v hlavičce ještě větší guláš, než kdybych jí to řekla hned. Do toho všeho přišel manžel z práce, a když viděl plačící dceru, zřejmě mu to bylo jasné. Jenom jsem řekla, že hned v pondělí musím do nemocnice…“
Andělská pomoc
Jana nastoupila okamžitě na nemocenskou. Její manžel Kamil, který je živnostník, začal pracovat po večerech, o víkendech, jenom aby rodinu uživil. Do příběhu rodiny Otypkových vstoupil v květnu 2013 DOBRÝ ANDĚL: „V časopise jsem si přečetla o DOBRÉM ANDĚLOVI a komu pomáhá. Navíc jsem se dozvěděla další informace od kamarádky, která má onkologicky nemocného synka. Nejsem zvyklá stát s nataženou rukou a žádat druhé o pomoc, ale pohled na Kamila už mi nedával spát. Dřel, aby mě a holky uživil, abychom zaplatili hypotéku a do toho se snažil co nejvíc pomáhat doma. Únava na něm byla vidět čím dál, tím víc. Začala jsem se o něj bát, aby se to všechno také neodrazilo na jeho zdraví. S velkou pokorou jsem Dobrého anděla požádala o pomoc. Tak rychlou reakci jsem ani nečekala. Příspěvky od Dobrých andělů nenahradí příjem, ale je to neskutečná úleva, když víte, že na Vás někdo myslí a že se nemusíte strhat, abyste přežili. Že je tu spousta dobrých lidí – Andělů, kteří Vás nenechají na holičkách. A já už teď na Anděly rozhodně věřím.“
Paní Jana ukončila v září 2013 akutní část léčby – chemoterapie a radioterapie. Nyní ji ještě čeká dlouhá rekonvalescence. Své zaměstnání bohužel musela opustit, s největší pravděpodobností nastoupí do invalidního důchodu. Nejtěžší boj svého života ale už má téměř za sebou a její příběh se blíží dobrému konci.
Nadační fond DOBRÝ ANDĚL
DOBRÝ ANDĚL pomáhá rodinám s nezaopatřenými dětmi, kde některý z rodičů nebo dítě onemocněli rakovinou, nebo dítě trpí jinou, dlouhodobou a život ohrožující nemocí. Cílem systému je, aby rodiny nemocných dostávaly pravidelnou měsíční finanční pomoc ve výši několika tisíc korun. Veškeré příspěvky od dárců – Dobrých andělů – se do posledního haléře dostávají k potřebným rodinám s dětmi. Chod nadačního fondu je financován ze soukromých peněz zakladatelů – Petra Sýkory a Jana Černého. Všichni Dobří andělé díky svému Andělskému účtu vědí, komu pomáhají. Finanční pomoc míří k rodinám každý měsíc.
Staňte se také Dobrým andělem
Je to jednoduché, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Výše příspěvku je libovolná.