Orava
Nejsevernější výběžek Slovenska tvoří region Orava. Původně nesl region i jiné názvy. První písemnou zmínkou je záznam z roku 1267 pod jménem Arwa. Osídlování regionu se datuje už do doby kamenné.
Což dokládají nálezy z břehů Černé Oravy. Turisty sem lákají přírodní památky, nejrůznější slavnosti a festivaly, mnoho muzeí a kulturních památek... Slevy Orava nabízejí šetření na ubytování a nejrůznější aktivity.
Přehradní nádrž Oravská přehrada je jedním z velkých místních lákadel. Především její jižní a západní část. Přehrada je vybudována na soutoku Bílé a Černé Oravy. Postavena byla mezi lety 1941 až 1954. Nad hladinou se ocitl menší kopec, který se dnes jemnuje Slanický ostrov. Pobřeží nádrže je využíváno k rekreaci. Je tu možnost koupání, můžete provozovat jachting, vyjet si na šlapadlech a loďkách... V létě jsou zde dostupné vyhlídkové plavby lodí kolem ostrovů.
Slanický ostrov je velký zhruba 3.500 km2. Najdete na něm zachovalý kostel Povýšení sv. Kříže z konce 18. století. Dnes se v jeho interiéru nachází galerie lidového umění. Ostrov je chráněným územím, přírodní památkou od roku 1973. Dostanete se na něj lodí a čekají vás na ostrově i další kulturní památky.
Pokud chcete vyrazit do přírody, vyjděte si na výšlap naučnou stezkou Juráňova dolina. Najdete ji v okrese Tvrdošín, na západě Oravy. Vyrazíte z Oravice po červené značce od koupaliště, kolem Tichého potoku, přes Tiesňavy, Juráňovu dolinu, sedlo mezi Ježovým vrchem a Umrlou, částečně přes Bobrovskou dolinu zpět do Oravice. Délka stezky je 8km, převýšení 170m. Na cestě vás bude čekat 6 zastávek s informačními panely a především nádherná procházka přirozenou krajinou a vcelku nenáročným terénem.
Do pravěké historie se můžete na chvíli podívat v Archeoparku – pravěká osada Mokrý kút. V areálu se nachází zrekonstruovaný přístřešek, nářadí z doby bronzové, funkční pece na chléb a vypalování keramiky, nebo také tavení bronzu.