Český přístroj urychlí výzkum v medicíně
Na konci ledna představí na mezinárodní výstavě v Tokiu česká společnost Contipro přístroj pro výrobu nanovláken, který slibuje revoluci ve výzkumu použití nanomateriálů.
Česká republika, která je významným světovým hráčem v oblasti nanotechnologií, má na kontě další ambiciózní projekt, který má potenciál změnit podobu a směr současného výzkumu nanoaplikací. V laboratořích východočeské společnosti Contipro byl vyvinut přístroj 4SPIN(R), který odstraňuje mnohá omezení, která dosud bránila širšímu rozvoji použití nanovláken. Těmi jsou především dosud nízká produktivita a tedy i vysoká cena nanomateriálů ve srovnání s těmi běžnými.
Dále také skutečnost, že z některých materiálů dosud nebylo možné nanovlákna vytvořit. "Lze to demonstrovat například na využití nanovláken v medicíně. V lidském těle je součástí mezibuněčné hmoty kyselina hyaluronová, která by byla skvělým základem nanovlákenných struktur pro lékařské aplikace. Nicméně z kyseliny hyaluronové dosud nebylo možné nanovlákna efektivně vyrobit. 4SPIN(R) to umí, což nám otevírá dveře například pro vytváření vodítek usměrňujících srůst poškozených nervových a svalových vláken, nebo pro tvorbu prostorových struktur, které se osadí živými buňkami pacienta a dají tak vzniknout jeho vlastní nové tkáni,“ vysvětluje význam přístroje 4SPIN(R) docent Vladimír Velebný, ředitel holdingu Contipro.
"Laboratorní přístroj 4SPIN(R) je chráněný čtyřmi mezinárodními patenty a jedním průmyslovým vzorem. Dnes se o mnoha věcech tvrdí že jsou revoluční, ale my tomu u 4SPINu skutečně věříme. Čekáme velký zájem o zařízení především ze strany světových univerzit, akademických pracovišť a inovativních firem," říká mluvčí holdingu Contipro, Tomáš Papež.
Výzkum nových nanomateriálů je velmi složitou a zdlouhavou záležitostí. Do nanotechnologií jsou však vkládány velké naděje a předpokládá se, že pomohou v celé řadě oborů, kde běžné materiály narážejí na hranice svého využití. Právě s usnadněním a zefektivněním výzkumu nových materiálů slibuje nové české zařízení 4SPIN(R) pomoci.
Contipro už nyní pracuje na poloprovozní verzi zařízení, která bude určena pro průmyslovou výrobu nanomateriálů. Ovládání zařízení je intuitivní a je realizované přes dotykovou obrazovku. Centrální řídicí systém navíc zaručuje stálost definovaných podmínek procesu a možnost opakování měření, což jsou věci nezbytné pro řádný výzkum. Díky možnosti kombinování čtyř typů emitorů a čtyř typů kolektorů lze získat nanovlákna v celé škále od neuspořádaných a produkovaných v přesně definovaném množství, až po velký objem směrově uspořádaných nanovláken. Na zařízení lze mimo nanovláken a mikrovláken připravovat také nanočástice. Tyto nepatrné částice se využívají například při diagnostice onemocnění, nebo při cílené léčbě nádorů.
Nanotechnologie jako takové se staly poměrně běžnou součástí našich životů. Vrstvy nanovláken můžeme najít ve filtrech, na pracovních oděvech, nebo na lůžkovinách. Všude tam se využívá jejich schopností daných miniaturními rozměry. Unikátní je především jejich obrovský povrch vzhledem k nepatrnému objemu, nebo schopnost bránit prostupu bakterií i virů, ale nebránit proudění vzduchu.