Pepřovník opojný
Mnoho lidí se ve svých zemích upírá k užívání nerozmanitějších druhů rostlin, jež se vyskytují ve volné přírodě. Ty jim nabízí celou řadu pozitivních účinků, pochopitelně mají i celou škálu vedlejších efektů. Takovou rostlinou je následující bylina.
Pepřovník opojný (Piper methysticum) je nižší dvouděložná rostlina, jež měří obvykle přes dva metry. Některé exempláře z rodu pepřovníku dosahují délky kolem šesti metrů. Nejenom že se tato keřovitá rostlina vyznačuje listy netypického srdcovitého tvaru, nýbrž její dominantou je i osobité aroma. O tomto druhu se ví, že po sedmdesáti dvou měsících mohou kořeny této rostliny vážit až úctyhodných sedm kilo. Pepřovník má bobulovitý plod. Ten nedisponuje stopkou.
Rostlina z čeledi pepřovníkovitých se využívala v mnoha kulturách vyskytující se v rozmanitých ostrovech a ostrůvcích Tichého oceánu. Na evropský kontinent se dostala v rámci přírodovědecké expedice v druhé polovině devatenáctého století. Od této doby se postupně lidé seznamovali s jejími účinky. Je možné konstatovat, že za poslední několik let se stala tato rostlina velmi populární na americkém kontinentu, ale i ve státech západní Evropy a na českém území. Zde si ji lze snadno koupit jako extrakt v množství pěti až padesáti gramů. Tyto produkty v práškové formě obsahují přírodní látky zvané kavalaktony. Jedná se o vysoce aktivní složky, které jsou tu převážně zastoupeny až šedesáti procenty. Výjimkou nejsou ani balení třiceti procent těchto typů alkaloidů. Pepřovník je součástí tabletových preparátů. Dokonce se extrakty z této rostliny přidávají do prostředků ústní hygieny. Pepřovník opojný jako surovina se zpracovává ve vyspělých zemích jiným technologickým procesem než v tradičním polynéském světě, a proto jeho výsledný produkt se liší po chuťové, tak i po obsahové stránce. Na výrobu nápoje z pepřovníku existuje velké množství originálních receptur.
Nápoj kawa
Nápoj s lidovým názvem kawa se připravuje zejména z čerstvých kořenů a stonků. V krajním případě mohou k jeho výrobě posloužit také sušené části rostlin pepřovníku. Podle starých receptur má tato tekutá droga šedohnědé probarvení, pronikavě voní po šeříku a chutná malinko hořce. Má doslova dráždivou a kořenitou příchuť. Dále se o ní dá říci, že se raději popíjí po malých dávkách. Její účinky se zintenzivní, pokud se pozře na lačný žaludek.
Tato droga v tekutém stavu má v lidském organismu hlavně výraznou sedativní odezvu. Kromě toho navozuje stavy euforie a naprosté pohody. V případě pozření malé dávky tohoto nápoje, se člověku uleví od zdravotní obtíže. Pocit únavy je rázem tutam. Zatímco při větší koncentraci jde na člověka dřímota, která velmi rychle vystřídá další fáze intoxikace. Jde obzvláště o změnu nálady v pozitivním směru, omezení motorické činnosti a navození poruchy rovnováhy. Běžně se u člověka objeví zúžení zornic, změna chápání hloubky prostoru a vzdálenosti předmětů.
Jestliže jedinec tuto drogu užívá delší čas, pak se u něj mohou s jistotou rozvinout zdravotní problémy. Mezi ně se právě řadí zánětlivá reakce kůže, rapidní snížení váhy, změny v krevním obraze a větší sklon ke vzniku různých nemocí. Přidat se může poškození nejdůležitějšího orgánu. Tím jsou játra.
Rozbor této rostliny ukázal zvýšený obsah významných a dostatečně známých přírodních látek. Jde převedším o alkaloidy z amidové skupiny. Například kořen disponuje dvěma druhy amidů. Jenom pro zajímavost jde o látky, jejichž základem je pyrrolidin. Podařilo se tu i izolovat složku pipermethystin. Její největší koncentrace byla zaznamenána v listech. Dejme tomu lze se zmínit i o dalších skupinách sloučenin, jako jsou chalkony. V tomto druhu pepřovníku byly separovány četnější směsi. Jednou takovou látkou jsou kawalaktony. Jedná se o organickou sloučeninu, která působí psychoaktivně, antikonvulzivně a analgeticky. Zaručeně keř pepřovníku opojného se skládá z mnoha jiných složek. Ty se sekundárně poněkud diferencují celkovým obsahem a intenzitou, tak i jednotlivým zastoupením.