Statistiky

Členové : 2073
Obsah : 449
Počet zobrazení článků : 1131389

Komentáře

Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

Lepší zrak, bystřejší mysl, zdravější játra a ještě mnohem více...
k tomu nám může pomoci i Schizandra čínská

Každý den namáháme oči více, než na jakou zátěž jsou přirozeným evolučním procesem vývoje stavěné. Je to dáno překotným rozvojem techniky v moderní společnosti, kdy většina z nás zatěžuje oči více jak 8 hodin denně různými aktivními zdroji světla, jako jsou monitory počítačů, displeje mobilních telefonů a doma pak po večerech televizní obrazovky.


To urychluje mnohá degenerativní onemocnění zraku, jež se s věkem více a více prohlubují. Mnohé nejsme schopni nebo ochotni s ohledem na naši práci a styl života ovlivnit, můžeme však tyto postupné degenerativní procesy zraku alespoň částečně zpomalit a zlepšit si tak o několik let navíc kvalitu života. Existují na to bylinky, které nám s tím mohou pomoci. Některé jsou v našich končinách více známé, některé zase méně. Jednou z nich je Schizandra čínská.

Co už víme o Schizandře čínské?

Schizandra čínská (Schisandrae chinensis), jinak také klanopraška čínská patří v tradiční čínské medicíně mezi léčivou rostlinu s velkým významem a léčivým potenciálem. Sušené plody (Schisandrae fructus) jsou zapsané v oficiálním ruském, čínském a japonském lékopise. Hlavní účinnou látkou rostliny je látka zvaná Schizandrin a Gomisin A. Rostlina začíná být v posledních letech velmi populární v Evropě a také v USA.

Má velmi široký léčivý potenciál z něhož jsou nejvýraznější tyto hlavní účinky:
- Působí jako adaptogen a tonikum srdeční činnosti včetně podpory dýchání.
- Při dlouhodobém užívání zlepšuje ostrost zraku a citlivost vidění.
- Zvyšuje oční adaptaci v podmínkách tmy.
- Účinně pomáhá při regeneraci jaterní tkáně, léčbě poškození jater a ledvin.
- Snižuje bolestivost zad, napětí v ramenech a svalech v oblasti krční páteře.

Obsažené látky mají vliv na centrální nervovou soustavu, stimulují kardiovaskulární systém a dýchací centrum, rozšiřuji periferní cévy a při dlouhodobém užívání zlepšují ostrost zraku. Schizandra čínská podporuje normální funkci jater včetně produkce žluči. Napomáhá odbourávání toxinů a zvyšování průtoku krve tkáněmi.

Adaptogenní účinky
Zlepšuje činnost svalové práce, koordinaci pohybů a odstraňuje pocity únavy.
Antioxidační účinky
Obsahové látky plodů Schizandry mají antioxidační účinky. Schizandrin působí jako  „zhášeč“ volných kyslíkových radikálů. Antioxidační účinky pomáhají ke zlepšení funkčního stavu artérií.

Účinky na játra
Schizandra čínská zvýšením antioxidačních a detoxikačních procesů organismu pomáhá ke zlepšení funkčního stavu jaterní tkáně a její obnově. Extrakt z plodů zvyšuje kapacitu jaterního detoxikačního systému. Schizandrin je účinné hepatoprotektivum, které významně normalizuje jaterní funkce a má minimální vedlejší účinky.

Chemoprotektivní účinek
Řada cytostatik v chemoterapiích při léčbě rakoviny vykazuje kardiotoxický účinek. Současná aplikace schizandrinu snižuje jejich kardiotoxicitu. Rovněž tak při jiných léčbách, kdy byly podávány léky zhoršující funkci ledvin, vykazuje Schizandra čínská velmi dobré výsledky.

Vliv na kardiovaskulární systém
Bylo zjištěno, že extrakt Schizandry stimuluje krevní oběh a současně zlepšuje pufrovací vlastnosti krve.

Neurotropní aktivita
Výsledky dalších studií dokazují schopnost extraktů potlačovat projevy neuróz. Schizandrin ovlivňuje činnost CNS především působením na dopaminergní systém. Ze studií vyplývá, že se jedná o zvýšení metabolického obratu dopaminu, bez přímého ovlivnění dopaminových receptorů.

Vliv na dýchací systém
U Gomisinu A byl zjištěn antitusický účinek na dráždivý kašel. To potvrzující již dávné zkušenosti japonského a čínského léčitelství.

Protizánětlivý účinek
Řada lignanů Schizandry má schopnost působit protizánětlivě. Schizandrin a Gomisin A, H, J a N vykazují antipyretické účinky. Analgetické účinky byly zjištěny u Gomisinu A a Schizandrinu.

Antihypertenzivní aktivita
Gomisiny H, J, N a G účinkovaly jako antagonisté vápníkového kanálu a mají tak schopnost snižovat patologicky zvýšený krevní tlak.

Myorelaxační působení
Gomisin A a Schizandrin působí ve vyšších dávkách myorelaxačně, takže uvolňují napětí svalů v horní části páteře.


Jak Schizandru čínskou získat?
V současné době není na trhu dostatek potravinových doplňků obsahující Schizandru čínskou. Pokud už nějaký najdete, účinný obsah Schizandry čínské  pro zmiňované blahodárné účinky je zanedbatelný, zvláště co se týká doporučených denních dávek. Aby mělo užívání Schizandry čínské větší smysl, neměla by být poddávkovaná. Extrakt Schizandry lze zakoupit jako surovinu na stránkách eshopu www.vinaturae.com. Dávkování pak lze individuálně regulovat podle potřeby nebo doporučení. Pro někoho může být lákavá výroba vlastního přípravku se Schizandrou čísnkou přesně na míru. Jak na to? Je to jednoduché.

V eshopu ViNaturae lze zakoupit také ruční strojek na domácí výrobu plněných kapslí a k tomu prázdné kapsle. Komu se nechce kapslovat, může si zakoupit již hotové, jednodruhové plněné kapsle s extraktem Schizandry čínské a držet se obecného doporučeného dávkování uvedeného u produktu.

Závěrem jeden tip pro alchymisty na plněné kapsle složené z více surovin na podporu zraku.

Tip na domácí výrobu plněných kapslí pro "Dobrý zrak"  s extraktem Schizandry čínské:

Pro výrobu 100 kapslí na 50-ti denní kůru bude potřeba:
100 prázdných kapslí vel. "00"
Kasplovací strojek pro ruční plnění kasplí vel. "00"
30 gramů extraktu Schizandra čínská (5% schizandrin)
20 gramů extraktu Kanadské borůvky (BlueBerry - 12% anthokyanidů)
20 gramů Taurinu
Všechny potřebné suroviny a nástroje můžete zakoupit v e-shopu: www.vinaturae.com

Oba uvedené extrakty s krystalickým Taurinem je třeba řádně promíchat v souvislou homogenní směs. Pozor při práci s extraktem Kanadské borůvky (BlueBerry), velmi silně barví, zvláště pozor na potřísnění oděvu! Kapslovací strojek má kapacitu plnění 25 kapslí, takže bude třeba směs extraktů s Taurinem rozdělit na čtyři stejné díly. K tomu je vhodné užít digitální váhu a směs 70 gramů rozdělit na dávky po cca 18 gramech. 18 gramů bude  potřeba pro jedno plnění 25 kapslí. Jedna plěná kapsle pak bude obsahovat 300mg extraktu Schizandry čínské, 200mg extraktu Kanadské borůvky a 200mg Taurinu. Užívá se 1 kapsle 2x denně ráno a v poledne po jídle. Kůra je na 50 dní. K této směsi se doporučuje užívat 1x denně 1 kapsle s beta-karotenem. Beta-karoten lze zakoupit v každé lékárně. Kůru je vhodné realizovat alespoň 2x až 3x ročně. Minimálně 1x na jaře a 1x na podzim.
Komentáře  

 
0 #1 Tammy 2017-05-16 01:52
I drop a comment whenever I appreciate a article on a site or if I have something to valuable to contribute to the conversation.
Usually it is triggered by the fire displayed in the post I browsed.
And on this article Lepší zrak, bystřejší mysl, zdravější játra a ještě mnohem
více.... I was moved enough to drop a commenta response :-) I do have some questions for you if you do
not mind. Could it be just me or do a few of the comments come across like left by brain dead individuals?

:-P And, if you are writing on other sites, I would like to keep up with
everything fresh you have to post. Could you list every one of your community
pages like your twitter feed, Facebook page or
linkedin profile?
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledání

Vzkazník

No Entries!

Přihlášení

Anketa

Jakému nápoji dáváte v zimním období přednost?