Svědění pokožky celého těla

Svědění pokožky je vždy hodně nepříjemné. Je třeba vědět, že může být příznakem nejen kožních nemocí. Svědění může poukazovat i na celou řadu mnohem závažnějších onemocnění. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou hlavní příčiny svědění. Rozhodně není radno ho brát na lehkou váhu!

Svědění jako signál kožní nemoci 

Na druhou stranu je pravda, že asi nejčastěji odkazuje svědění kůže na těle na nějakou kožní nemoc. V tomto případě se také často dostavuje i změna barvy kůže. Většinou je začervenalá. Svědění může být projevem různých mykóz tedy kožních plísní. Ty mohou vzniknout na různých částech těla a podle toho se také léčí. Svědění může být i projevem zapocení či zapaření pokožky, což je časté například po sportu a také u malých dětí.

Když má svědění vážnější příčinu

Nepříjemné svědění kůže na těle je často doprovodným projevem vážnějších kožních nemocí. Může poukazovat na ekzém nebo také na lupénku. V tomto případě je nutné, aby byla nastavena řádná léčba. Důležité je vědět, že svědění je doprovodným projevem celé řady alergií. V tomto případě se ani nemusí objevit vyrážka nebo naopak, objeví se silná kopřivka. Vždy záleží na individualitě. Dále je také typickým příznakem pro plané neštovice. Může ale poukazovat na mnohem závažnější nemoci. Často je signálem, který poukazuje na sníženou činnost ledvin či na problémy se žlučovými kameny.

Jak jednat?

Pokud vás svědění kůže obtěžuje a vy neznáte jeho příčinu, měli byste rozhodně navštívit lékaře. Stačí zajít k obvodnímu lékaři, který vás případně pošle na odborné vyšetření na kožní. Pamatujte si, že pokud nebudete svědění řešit, může výrazně zesilovat jeho intenzita. Škodit tak budete jen sami sobě. Při léčbě se používají různé léky, pomáhají také speciální masti, koupele či obklady. V případě léčby lupénky se nově využívá například i laser.