Bolení na hrudi

Pravda je, že bolení na hrudi může mít celou řadu příčin. Může se jednat o banální stav, ale třeba také o signál, který poukazuje na život ohrožující situaci. V tomto článku najdete přehled nejčastějších příčin bolení na hrudi a dozvíte se, jak poznat, že se jedná o vážný stav.

Na začátku je nutné rozeznat typ bolesti 

Bolest na hrudi nikdy není stejná. Může být například svíravá, nebo bodavá. Může se také jednat o bolest na hrudi trvalou, jednorázovou či opakující se. Bolest je také nutné vnímat v kontextu situace, kdy se objevila. Nejvíce nebezpečná je bolest, která se objeví v klidovém režimu a z ničeho nic.

Co může bolest na hrudi signalizovat? 

V mnoha případech je bolest příznakem onemocnění srdce. Patří například mezi typicképříznaky infarktu. V tomto případě je bolest velmi intenzivní, svíravá a vystřeluje také do levé paže a krku. Bolest za hrudní kostí může být také projevem anginy pectoris. Velice nebezpečná je akutní, ostrá bolest, která vystřeluje do zad či břicha. Tato totiž může být projevem disekujícího aneurysmatu aorty. Bolest na hrudi je také projevem zánětu srdečního svalu. Mezi méně vážné nemoci, na které může bolest na hrudi poukazovat, je například zánět pohrudnice, zánět plic nebo třeba zánět dýchacích cest. Patří také mezi doprovodné projevypálení žáhy. 

Jak si nejlépe pomoci? 

První pomoc je ta, že si postižený sedne, nebo lehne a chvilku počká, jestli bolest nepoleví. Pokud se bolest stupňuje, je ve většině případů nutné volat rychlou lékařkou pomoc. Návštěva lékaře je nutná i ve chvíli, kdy se bolest vrací opakovaně. V tomto případě je nutné sledovat, v jakých situacích se bolest dostavuje a o tomto informovat lékaře. Lékař musí vždy provést vyšetření a stanovit diagnózu. Léčba se odvíjí od charakteru nemoci. Někdy pomohou léky, jindy je nutná hospitalizace a provedení operace. Je ale nutné, aby bolest na hrudi nebyla podceňována, může totiž skončit i smrtí...