Otitida - zánět středouší

Zánět středního ucha není ve své podstatě závažným onemocněním. Na druhou stranu je ale nutné vědět, že je velice nepříjemné a bolestivé. Postihuje hlavně děti a jeho nástup je většinou velmi rychlý. V tomto článku najdete informace o tom, jak zánět středouší vzniká, jak se léčí a jak mu předcházet.

Jak zánět středního ucha vzniká 

Zánět středního ucha nejčastěji postihuje děti do 4 let věku. Je to dáno stavbou ucha. Na vině je především kratší délka Eustachovy trubice, která spojuje dutinu středního ucha s nosohltanem a její význam je v tom, že vyrovnává tlak mezi středouším a vnějším prostředím. U dětí je Eustachova trubice kratší a otevřená, takže snadněji dochází k jejímu zanícení – tedy k zánětu středního ucha. 

Jak se zánět středního ucha projevuje

 Důležité je vědět, že se zánět rozvíjí rychle a vlastně i bez varování. Nejčastější příčinou zánětu je infekce horních cest dýchacích, která se dostává právě do středního ucha. Zajímavé je, že k přesunu infekce dochází hlavně v leže (zánět se tedy rychle může rozvinout přes noc, kdy děti spí). Mezi typické příznaky patří zalehlé ucho. Objevuje se ale také bolest v uších, může se objevit i výtok z uší. Typickým projevem je velká bolest hlavy. Bolest se může stupňovat a to velmi rychle, proto je důležité navštívit lékaře co možná nejrychleji. S dětmi jeďte rovnou na pohotovost.

Jak se zánět středního ucha léčí a jak předcházet jeho vzniku? 

Jako první pomoc lékař provede propíchnutí bubínku. Po tomto zákroku dojde k okamžité úlevě. Někdy může bubínek prasknout i sám. Poté lékař provede výplach ucha, v některých případech může předepsat antibiotika. Někdy doporučí jen užívání léků na bolest. Při léčbě pomáhá i prokapávání uší borovou vodou. Co se týče prevenci vzniku zánětu u malých dětí, je důležité, aby matky co možná nejdéle kojily. Děti totiž z mateřského mléka dostávají cenné látky a tak mohou mít lépe fungující imunitní systém. U dětí je také nutné hlídat důkladné smrkání.