Statistiky

Členové : 1978
Obsah : 449
Počet zobrazení článků : 1051048

Komentáře

Hodnocení uživatelů: / 42
NejhoršíNejlepší 

Astigmatismus je oční vada, jejíž příčinou je chybné nebo zdeformované zakřivení oční rohovky. U nás určitým stupněm této vady trpí zhruba deset procent populace.
Změněný tvar rohovky způsobuje to, že se paprsky světla pronikající do oka nesetkávají na sítnici v ohnisku tak, jak by měly, a člověk tudíž vidí neostře na blízko i na dálku.
Astigmatismus je pak často provázen i dalšími očními vadami, krátko- či dalekozrakostí.

Příčinou astigmatismu mohou být různé alergie, záněty a úrazy očí, včetně dlouhodobého mnutí očí, jímž může být rohovka rovněž zdeformována.

Před astigmatismem se lze chránit hlavně pokud možno rychlou léčbou případných zánětů očí, tedy včasným vyhledáním očního lékaře, jenž naordinuje léčbu, protože oči jsou až příliš citlivý orgán. Další obranou před rizikem tohoto problému je i vyvarování se aktivit hrozících úrazem či poškozením očí.

Pokud pak ke vzniku astigmatismu přesto dojde, není beznaděj na místě, není vše ztraceno, neboť vliv astigmatismu dnes již lze dobře korigovat. Problémy mohou být korigovány nošením torických čoček, jež vyrovnávají nepravidelnost rohovky, či brýlí s cylindrickými skly. Řešením může být ale i operace, při níž je rohovka vyhlazena laserem a tak tím zmizí její chybná zakřivení.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledání

Vzkazník

No Entries!

Přihlášení

Anketa

Jakému nápoji dáváte v zimním období přednost?