Když tělo nechce mléko

Dnes existuje celá řada alergií. Dokonce jsou mezi námi i jedinci, kteří mají alergii na jakoukoliv práci.

Ale o tomto druhu alergie se nechci rozepisovat. Dnešním tématem číslo jedna je pro mě alergie na mléko. Lidé, kteří mají to štěstí a nemají alergii na mléko a mléčné výrobky, si mohou myslet, že stravování bez mléka je poměrně jednoduchou záležitostí.

Opak je však pravdou. Aby se člověk vyhnul mléku, a to v jakékoliv podobě, je hodně náročné. Někdy až stresující, protože v konečné fázi zjistíte, že nemůžete téměř nic, co jste doposud konzumovali. Základním pravidlem každého alergika se stává důkladná analýza každé etikety. Smůlu navíc mají ti, co špatně vidí nablízko. Informace o složení jednotlivých výrobků jsou na většině obalů uvedené v minimální velikosti. Takže bez dobrých brýlí se jít nakupovat nedá.

Pravda, u některých jídel je zřejmé hned, že obsahují mléko. Příkladem jsou různé zapečené pokrmy se sýrem, samotné sýry, tvarohy, jogurty, pomazánková másla, ale i klasická živočišná másla. V některých potravinách je obsah mléka skrytý a člověk by ho tam ani nehledal. Takovým příkladem jsou různé druhy tyčinek, sušenek, lupínků, pečiva, bonbonů, čokolád…

K jakým alergickým reakcím může dojít

Lidé alergičtí na mléko mají většinou alergii na jednu nebo více bílkovin obsažených v mléce. Pokud alergik konzumuje mléko a jiné mléčné výrobky, jeho imunitní systém považuje tento druh potravy za nechtěnou látku a vytváří si protilátky (chemické látky), aby chránil organismus. Uvolněné chemické látky mohou napadnout dýchací a kardiovaskulární systém, trávicí trakt, kůži a další časti těla, a tím dochází k alergickým reakcím, jako je zvracení, bolesti hlavy, bolesti břicha, svědění kůže, kýchání nebo slzení očí.

Po požití mléka se alergie objeví v rozmezí několika minut či hodin a většina reakcí netrvá déle než jeden den. Lidé často zaměňují alergii na mléko s nesnášenlivostí laktózy (mléčný cukr). Oboje se projevuje stejnými příznaky. Jedná se ovšem o dvě rozdílné věci. Alergie na mléko se týká imunitního systému a intolerance laktózy je záležitostí zažívacího traktu. Po zjištění skutečnosti, kolik potravin obsahuje alespoň minimální stopu mléka, se může zdát zcela nereálné se mu vyhnout. Stojí to sice více času a pozornosti, ale jde to. 

Čím nahradit vápník v mléku

Mléko je považováno za nepostradatelný zdroj vápníku. Dnes je prokázáno, že jej lze spolehlivě nahradit jinými potravinami, jako jsou mák, ryby (především sardinky a losos), pšeničné otruby, oříšky, slunečnicová semena, sezamová semínka, zelenina (špenát a brokolice), luštěniny (sojové boby a fazole), tofu, neloupaná rýže, mandle, arašídy, pistácie a ovoce (citróny, ostružiny, sušené fíky a rozinky).

Máte vy nebo někdo z vaší rodiny alergii na mléko? Budeme rádi, když nám prozradíte, jaké potraviny se staly nepostradatelnou součástí vašeho jídelníčku či které jste museli zcela vyřadit.