Statistiky

Členové : 1927
Obsah : 449
Počet zobrazení článků : 1019156

Komentáře

Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Správná životospráva, fyzická a psychická aktivita - řada odborníků se shoduje na tom, že tato trojice hraje podstatný vliv v prevenci předčasného stárnutí a Alzheimerovy choroby. Řekněme si, jak mozek udržet fit a u jakých příznaků zpozornět.

Se zvyšujícím se věkem může docházet k úbytku některých schopností a kognitivních funkcí. Přesto je třeba “pracovat” na tom, aby se tak dělo přiměřeně s věkem, nikoliv, aby mozek stárnul rychleji, než je bezpodmínečně nutné.


Podle předsedy České psychiatrické společnosti JEP prof. MUDr. Jiřího Rabocha, DrSc. existuje řada rizikových faktorů spolupodmiňujících rozvoj demence: „Některé z nich jsou ovlivnitelné, jiné nikoliv. Nejvýznamnější z nich je pochopitelně zvyšující se věk. Podstatnou roli ale hrají také kouření, excesivní konzumace alkoholu, obezita, cukrovka, hypertenze, zvýšený příjem tuků, hyperhomocysteinémie, zvýšená hladina cholesterolu.“*1
Prevence a vyhýbání se rizikovým faktorům proto hraje významnou roli.

Psychická aktivita
Hry, křížovky, hlavolamy, puzzle, sudoku nebo učení se cizím jazykům - vše, co podporuje mozkovou aktivitu, má svůj přínos. Kreativitu můžete použít i u každodenních činností a jejich netradičním provedení – použijte opačnou ruku, než tu, kterou užíváte běžně k ovládání myši, čištění zubů nebo si při jídle prohoďte příbory. Posilování mozku zpomaluje proces jeho stárnutí a uchovává mozek ve formě.

Fyzická aktivita
Ano, i pro mozek je důležitá fyzická aktivita. Není třeba se však mučit v posilovně. Vyberte si aktivitu, která je vám příjemná, mohou to být klidně pravidelné procházky.

Zdravý životní styl
Vyvážená strava s dostatkem pro mozek důležitých vitamínů udrží mozek ve formě. Co patří k těm nejdůležitějším látkám:
Tuky - velkou část mozku tvoří tuk, proto jsou pro jeho správné fungování tolik důležité omega-3 mastné kyseliny. Najdete je zejména v tučných mořských rybách, ale také v různých druzích semínek (konopné, lněné, dýňové) a v ořeších, jejich potřebné množství včetně dalších důležitých látek najdete například v doplňku stravy Acutil. Omega-3 mastné kyseliny jsou důležitou součástí mozkových buněk, dle některých studií mohou být také účinnou prevencí Alzheimerovy choroby.

Sacharidy - jsou základním palivem pro mozek, stabilní hladina glukózy v krvi je důležitá pro duševní výkon. Za jejich ideální zdroj můžeme považovat komplexní sacharidy obsažené například v zelenině, v celozrnném pečivu a hnědé rýži.

Vitamíny skupiny B - zejména B1, B2, B6, B12 a kyselina listová zajistí, aby byla energie využita tam, kde je jí opravdu třeba.


*1 - Raboch, Jiří. Kognitivní funkce, stárnutí a stravovací návyky. Česká a slovenská psychiatrie 2010, 106(2): 81-86, dostupné z http://www.cspsychiatr.cz/detail.php?stat=37.

Komentáře  

 
0 #2 www.indiatips.in 2017-05-05 20:56
Yes! Ϝinally someone writes about educаte.
Citovat
 
 
0 #1 hotels near me 2016-11-18 00:46
I am genuinely grateful to the owner of this web page
who has shared this wonderful post at at this place.


My personal page: http://hotelsnearme.website/: http://hotelsnearme.website/
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledání

Vzkazník

No Entries!

Přihlášení

Anketa

Jakému nápoji dáváte v zimním období přednost?