Konopná mast


V poslední době často slýcháme o znovuoživění využití konopí v lékařství. Již dříve se užívalo konopí např. jako anestetikum, prostředek tišící bolest, popřípadě pro podporu trávení. V 19. století bylo konopí užíváno v lékařství při svalových křečích a při revmatismu. Je známo, že i britská královna Viktorie užívala konopí při menstruačních potížích. 

V současnosti v některých zemích (např. USA, Německo, možná v brzké době i Velká Británie) jsou již přípravky z konopí používány znovu legálně jako lék, např. při onkologických onemocněních, při poruchách pohybového ústrojí nebo při léčbě roztroušené sklerózy. V České republice je využití konopí jako léčebného prostředku stále zcela podceňováno.

Konopí seté (cannabis sativa) známá také jako Mariujana (Marihuana) je teplomilná jednoletá dvoudomá rostlina z čeledi Cannabaceae původem ze stření Asie. Konopí je prastará kulturní rostlina, jejíž využití je známo už ze starověku. Je opředeno různými mýty a pověrami a to díky látce delta-9-tetrahydrocannabinol neboli THC kterou obsahuje.

Při výrobě Canabis konopných mastí se jedná o tzv. technické konopí, což není totožné s konopím, které je zneužíváno k výrobě nelegálních drog, hašiše a marihuany. Technické konopí se od netechnického (konopí seté ) liší stavbou stonku, který je nevětvený, ale nejdůležitějším rozlišením je to, že technické konopí neobsahuje těměř žádné množství návykové látky, THC. Maximální obsah THC podle norem Evropské unie může být pouze maximálně 0,2%. proto jsou z tohoto hlediska přípravky obsahující technické konopí bezpečné a není třeba se obávat účinku psychoaktivních látek.

Historické aspekty léčebného využití konopí

Čína od 2800 př. n. l. (zejména revmatismus),
stará Rus od 7. stol. př. nl. (suchý kašel – astma),
Indie od 12. stol nl. (dodnes v ajurvédské medicíně)

Účinky konopných masti jsou jednoznačné. Jedná se o přírodní analgetikum ( působí protizánětlivě a tlumí bolest ). Prvním co lidi napadne v souvislosti s konopnou masti, je pomoc při problémech s ekzémy a jejich různými podobami. I když je prokázáno, že některé formy ekzému jsou zapříčiněny oslabenou imunitou, v dnešní době se jedná spíše o genetické aspekty ( vrozená indispozice ). 

S čím konopná mast pomáhá 

Konopná mast pomáhá  téměř se všemi kožními problémy jakými jsou lupénka, různé vyrážky, akné, opary, ekzémy, bodnutí hmyzem a další. Jelikož se jedná o analgetikum, pomáhá odstraňovat bolesti svalů a kloubů. Ze zkušenosti lidí vzešlo i to, že se dá používat pro vyhlazení pleti a částečné vyhlazení vrásek. Velkými problémy jsou křečové žíly, bercové vředy či hemeroidy, které jsou čím dál rozšířenější. I s těmito problémy se dokáže konopná mast tzv. porvat. Pokud člověk často trpí bolestmi hlavy je rozhodně lepší použít konopnou mast či níže zmiňovanou konopnou mast s obsahem chilli než volbu nějaké tabletky ( většinou teda ibuprofenu ). Mast stačí vmasírovat na temeno krku, případně opatrně vetřít na spánky a bolest po chvíli odezní - zaručeně rychleji než zabere tabletka. 

Konopná mast je vhodnou variantou na spálenou pokožku od slunce, kdy pokožku zregeneruje a hydratuje.
Konopná mast se dá obohatit o různé přísady jako jsou třeba chilli, které pomáhá dostat konopí rychleji k bolesti a co nejdříve ji tak může odstranit ( použití na bolesti svalů, zad a kloubů ). Takový to druh již pak ale následně nelze použit na ostatní problémy jako jsou výše zmiňované kožní problémy. Obsah chilli v konopné masti zapříčiňuje pak to, že se dá mast použít ke spalování tukových tkání ( přebytečného tuku na různých částech těla ), rovněž pak je možno použít mast při problémech s celulitidou.

Všeobecně je konopí nazýváno Všelékem a proto má takový rozsah účinku.