Statistiky

Členové : 1978
Obsah : 449
Počet zobrazení článků : 1050983

Komentáře

Hodnocení uživatelů: / 26
NejhoršíNejlepší 

Zánět průdušek alias bronchitida je chronický nebo akutní zánět epitelu dýchacích cest v plicích a jedno z nejčastějších onemocnění dýchacího ústrojí. Každý z těchto typů jinak vzniká a jinak se i léčí.

Akutní bronchitidu vyvolávají viry či baktérie a tato zpravidla sama do deseti dnů odezní, chronická bronchitida je naopak záležitostí dlouhodobou nebo opakující se a její příčinou bývá kouření, prach a jinak znečištěné ovzduší.

Bronchitidou jsou ohroženy především děti a starší lidé a dále pak osoby trpící srdeční chorobou nebo astmatem.

Akutní bronchitida se projevuje nejčastěji dráždivým kašlem a bolestí za hrudní kostí a v první fázi připomíná nachlazení či chřipku. Následuje suchý a po něm vlhký kašel provázený žlutým až zeleným hlenem, častými jsou i zvýšená teplota, únava, slabost, bolest hlavy a dýchací obtíže. Akutní bronchitida se ojediněle může vyvinout v bronchitidu chronickou.

Chronická bronchitida je provázena trvalým kašlem doprovázeným žlutým či zeleným hlenem a za chronickou je považována tehdy, trvá-li alespoň tři měsíce v roce dva roky za sebou. Tato může vést až ke chronické obstrukční plicní nemoci, jež může člověku řádně zkomplikovat život a dostat ho třeba až do invalidního důchodu, pokud se takový člověk zadýchává i při naprostém klidu a nečinnosti, protože tato komplikace vede k selhávání pravé srdeční komory, otokům nohou, zvětšení jater, cyanóze, hubnutí a celkovému tělesnému chátrání.

Akutní bronchitida se léčí klidem a odpočinkem na lůžku s dostatečným přísunem tekutin a případně vyloučením kouření. V případě bakteriálního původu nemoci lze nasadit antibiotika, podávají se i léky na snížení teploty a prostředky ovlivňující vykašlávání.

Vyšetření bronchitidy chronické je provázeno rentgenem plic a pravidelně se opakující spirometrií. Léčba spočívá v užívání aerosolů roztahujících průdušky, inhalacích a hlavně změně prostředí a životního stylu s cílem eliminovat negativní vnější vlivy.

Chce-li člověk v rámci svých možností sám proti bronchitidě bojovat, měl by přijímat dostatek tekutin, vyhýbat se hlenotvorným a plynotvorným potravinám, přijímat více vitamínů B, C, E a betakarotenu, inhalovat, po odeznění akutních příznaků začít s lehkou zátěží v podobě cvičení, vyhýbat se zakouřenému a prašnému prostředí a používání aerosolových výrobků. Záhodno je omezit pohyb mezi lidmi v době chřipkových epidemií, léčit adekvátně jakoukoliv respirační chorobu.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledání

Vzkazník

No Entries!

Přihlášení

Anketa

Jakému nápoji dáváte v zimním období přednost?