Statistiky

Členové : 1978
Obsah : 449
Počet zobrazení článků : 1051000

Komentáře

Hodnocení uživatelů: / 48
NejhoršíNejlepší 

Zánět vedlejších nosních dutin je poměrně častým onemocněním, zejména u dětí. Postihuje dutiny v lebce nebo některých jejích kostech, které jsou vystlány sliznicí a zvětšují se s tím, jak lebka postupně roste. Dvě z těchto dutin jsou v horní čelisti, dvě v kosti čelní, jedna v kosti čichové a dvě v kosti klínové a všechny tyto jsou spojeny vývody s nosní dutinou.

Když pak do těchto pronikne infekce z nosní sliznice, nejčastěji virová, dojde k poškození sliznice a na této se uchytí i baktérie či houby (nikoliv ale hříbky!), jež vyvolají hnisavou rýmu. Dutiny se při tomto zánětu plní zánětlivým sekretem, jejich vývody se často ucpávají.

Nejčastěji jsou tímto postiženy dutiny v kosti čichové a dutiny horní čelisti.

Záněty se do těchto dutin dostávají hlavně při rýmě z dutiny nosní, jejich příčinou může ale být třeba i zánět zubního lůžka, průnik vody při letním koupání, průnik infekce prostřednictvím krve či poraněním, vdechování chemikálií, prachu nebo kouře.

Zvýšené riziko zánětu dutin hrozí u osob s oslabenou imunitou, při pobytu v prostorách se suchým vzduchem, rizikovými faktory jsou i fyzické a psychické vyčerpání, dlouhodobý stres, alergie, špatná životospráva, nedostatek vitamínů a poruchy výživy.

Zánět se projevuje jako zpočátku vodnatá a později hnisavá rýma s teplotou, únavou, nechutenstvím a bolestí zasažených dutin a svalů, problémy s čichem a někdy i bolestí v krku. Nejakutnější jsou bolesti v době odpolední.

V případě neléčení přechází zánět do chronické formy, při níž chybí zvýšená teplota.

Léčba závisí na příčině zánětu. U virového původu jde především o klid a posilování imunity v kombinaci s nesteroidními protizánětlivými léky, u infekce bakteriální se nasazují antibiotika. Mohou být předepsána i  mukolytika,  antihistaminika nebo lokální kortikosteroidy. V případě ucpání vývodů se tyto otevírají punkcí spojenou s odsátím obsahu dutiny, někdy dojde i na chirurgický zákrok, třeba ve formě odstranění nosní mandle, jež infekci může šířit. Formou boje proti zánětu dutin může být i prohřívání paží horkou vodou, čímž se prokrvují sliznice a uvolňuje sekret.

Zánět dutin může vést k zánětům středoušní dutiny, dolních cest dýchacích, očnice a okolí oka a okolních kostí. Dnes už vzácně dochází i k přestupu infekce do žil, kterými odtéká krev z mozku, na obaly mozku, případně na mozek, což může být i život ohrožující.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledání

Vzkazník

No Entries!

Přihlášení

Anketa

Jakému nápoji dáváte v zimním období přednost?