Statistiky

Členové : 1978
Obsah : 449
Počet zobrazení článků : 1051021

Komentáře

Hodnocení uživatelů: / 36
NejhoršíNejlepší 

Jedná se o poměrně vzácné zánětlivé onemocnění tlustého střeva, většinou dlouhotrvající se střídavým průběhem, jež způsobuje vředy, na sliznici tlustého střeva a konečníku a vyjímečně i na konci střeva tenkého. Trvá většinou po mnoho let. Po prvních projevech nemoci nastává zpravidla etapa neprovázená žádnými obtížemi, jež je střídána opětovným střevním zánětem. Jen zřídka jde o jediné vzplanutí nemoci, jež je však v tomto případě daleko závažnější. Postižen bývá nejprve konečník a od něj se infekce šíří vzhůru.

Tato nemoc bývá nejčastější ve vyspělých zemích a je tak považována za civilizační chorobu, postihuje hlavně lidi dvaceti- až čtyřicetileté a padesáti- až osmdesátileté, ovšem nejen ty, častější je u žen. Příčina vzniku této nemoci není přesně známa, usuzuje se na dědičnost, stres, některou infekci, složení stravy či poruchu imunity.

Nemoc se projevuje hlavně i více než dvacetkrát denně průjmem, často s příměsí krve, dále bolestí konečníku, nucením na stolici bez této a bolestí břicha, ztrátou chuti k jídlu, nevolností, zvracením, hubnutím a zvýšenou teplotou. Čím více jsou postižena střeva, tím jsou i tyto příznaky výraznější.

Při obvyklém postižení konečníku je člověk často nucen na stolici, jíž však bývá vylučováno málo a to za přítomnosti bolesti a krve či hlenu. Při postižení levé části tlustého střeva je stolice řídká a objemnější a toto je provázeno bolestmi až křečemi a rovněž krví, hlenem a většinou i hnisem. Případné a ne vždy přítomné mimostřevní příznaky se pak objevují na orgánech v blízkosti tlustého střeva, ale i dále v těle, postiženy mohou být i oči, klouby či žlučové cesty, jež jsou zanícené, a na kůži se mohou objevit různé vyrážky.

Nemoc může být kvůli průjmu a zvracení provázena i dehydratací, jež může vést až k dezorientaci.

Postiženo může být celé střevo i jenom některá jeho část.

U nekomplikovaného průběhu nemoci se léčí jenom její příznaky podle konkrétního stavu pacienta. Jde tedy o dietu s dostatkem minerálů a tekutin, jež jsou při této nemoci ztráceny, doporučuje se bezezbytková strava. Někdy je strava podávána i infuzí při hospitalizaci. Pokud jsou podávány léky, jedná se o aminosalicyláty, kortikoidy, imunosupresiva a střevní dezinficiens.

Pokud je pak průběh těžší nebo komplikovaný, odstraňuje se tlusté střevo či jeho postižená část a vytváří se dočasné či trvalé umělé střevní vyústění.

Komplikací této nemoci může být vznik toxického megacolonu, tedy stavu, kdy tlusté střevo nedokáže posunovat tráveninu a ta se tedy hromadí a střevo roztahuje. V této trávenině se pak množí různé toxické mikroby, jež mohou skrz oslabenou střevní stěnu infikovat okolí nebo prostoupit do krve a vyvolat celkovou sepsi. Může také dojít k protržení střeva a vniknutí jeho obsahu do břišní dutiny, což vyvolává velké krvácení a zánět pobřišnice. A vážnou komplikací je i zhoubná přeměna střeva nebo masivní krvácení z konečníku a vznik dysplastických lézí.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledání

Vzkazník

No Entries!

Přihlášení

Anketa

Jakému nápoji dáváte v zimním období přednost?