Šedý zákal

Šedý zákal je onemocnění postihující čočku oka. Jde o zakalení této čočky v důsledku stárnutí, cukrovky, úrazu, zeleného zákalu nebo účinku některých léčiv, případně může jít o problém vrozený či dědičný, o vliv UV záření, kouření a obezity, a jedná se o chemický proces související se změnami proteinu v čočce.

Zvýšeně se v ní ukládá pigment a zadržuje se více vody a čočka tudíž mohutní, zvětšuje se a těžkne. V čočce se vytvářejí patrné kaskádovité bílé útvary, které zhoršují zrakovou ostrost zejména při pohledu do dálky a člověk pak má pocit, jako by se díval skrz mléčné sklo. 

Šedý zákal se vyvíjí pomalu a proto nebývá v prvních fázích vůbec zaregistrován, člověka nikterak neomezuje. Stav se však postupně zhoršuje, ostrého vidění přestává být dosahováno i s brýlemi, zrak se zamlžuje, začíná vadit prudké světlo, odstíny barev mohou být rovněž vnímány každým okem odlišně.

Léčba

Léčba je možná jen operativní cestou, při níž je odstraněna zakalená čočka. Pouzdro čočky se zachovává a do tohoto je vložena čočka umělá. Operace je závislá na potřebách a přáních pacienta, včasná operace je jednoznačně vhodná u osob stižených současně zákalem zeleným. 

Po operaci pak člověk musí být opatrný, protože při prudkém nárazu docházívá k uvolnění a vypadnutí čočky z pouzdra do vnitřku oční koule, načež následuje okamžitá ztráta zraku.