Statistiky

Členové : 2073
Obsah : 449
Počet zobrazení článků : 1132159

Komentáře

Hodnocení uživatelů: / 40
NejhoršíNejlepší 

Ateroskleróza je jednou z civilizačních nemocí, byť je známa již po staletí. V současných vyspělých státech patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Její podstatou je ukládání aterogenních látek ve stěnách tepen, kvůli čemuž je povrch tepen zdrsněn a snáze se na něm zachycují aterogenní látky obsažené v krvi, jež se hromadí, zužují či dokonce ucpávají tepny a komplikují tak prokrvování. V první fázi dochází v tepnách k usazování cholesterolu. Následuje vznik fibrózních a ateromových plátů, jež vystupují nad povrch cévní stěny a obsahují řídký mastný obsah, a pokud se tyto rozpadnou, obsah se vyplavuje a vzniká ateromový vřed, jenž cévu poškozuje a v tomto místě se pak vytváří krevní sraženina, jež tepnu zužuje výrazně. V poslední fázi pak dochází ke zvápenatění cévy a ztvrdnutí ložiska.

K ateroskleróze dochází hlavně kvůli nadbytku aterogenních látek v krvi, jenž vzniká jejich nadměrnou konzumací nebo poruchou metabolismu. Na vině může být ale i porucha epitelu uvnitř cévy, jež umožňuje srážení se krve, dále vysoký krevní tlak, obezita, kouření, genetické předpoklady, stres, alkohol a cukrovka spolu s nedostatkem pohybu.
V počátcích se nemoc nikterak neprojevuje, teprve v průběhu dlouhé doby dochází ke zúžování tepen a zhoršování prokrvení. Přičemž čím větší úsek tepny je poškozen, tím hůře.

Jsou-li postiženy mozkové tepny, dochází k různým psychickým změnám, aterosklerotické demenci či dokonce cévní mozkové příhodě často spojené s bezvědomím a ochrnutím na polovinu těla. Při postižení tepen oka dochází k postižení očního nervu a následnému oslepnutí, při postižení srdečních tepen k ischemické chorobě srdeční, postižení tepen ledvin může končit i selháním ledvin. V případě postižení tepen dolních končetin tyto bolí, jsou studené a může docházet i ke kulhání či gangréně tímto problémem vyvolaným.
Léčba spočívá v první řadě v dietě s omezeným množstvím tuků, především živočišných, v omezení konzumace alkoholu a při hypertenzi i nižší spotřebě soli. Je potřeba zvýšit pohybovou aktivitu.

Když pak tato opatření nestačí, nasazují se léky zvané hypolipidemika, jež ovlivňují hladinu cholesterolu žádoucím způsobem.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledání

Vzkazník

No Entries!

Přihlášení

Anketa

Jakému nápoji dáváte v zimním období přednost?