Statistiky

Členové : 2073
Obsah : 449
Počet zobrazení článků : 1132158

Komentáře

Hodnocení uživatelů: / 38
NejhoršíNejlepší 

Zarděnky jsou typická dětská infekční choroba, jež je vyvolávána viry přenášenými kapénkovou infekcí. Rubeola virus, který zarděnky vyvolává, patří mezi viry exantémové, tedy vyvolávající nemoci provázené vyrážkami.  U zarděnek je vyrážka červenavá a postihuje nejdříve obličej a pak postupně celé tělo a tvoří červené tečky o průměru do pěti milimetrů. Dále dochází ke zduření uzlin, hlavně na šíji a za ušima, může dojít i k zánětu horních cest dýchacích, spojivek a někdy i mozkových blan, u dospělých se mohou vyskytnout i bolesti kloubů či hlavy. Jen vzácně se může situace zkomplikovat třeba i zánětem mozku nebo dočasnou poruchou krvetvorby.

Průběh nemoci, jejíž inkubace trvá dva až tři týdny a člověk jí postižený je nakažlivý již v týdnu prvním, nebývá závažný a u některých pacientů dokonce proběhne bezpříznakově, a po prodělání této choroby si tělo vytvoří takové množství protilátek, že už zarděnkami nelze nikdy více onemocnět. Nejnebezpečnější je tato nemoc pro těhotné ženy do třetího měsíce, protože poškozuje vyvíjející se plod.

U zarděnek, pokud už propuknou, není žádná speciální léčba, většinou se jen snižuje teplota a případně ošetřuje vyrážka, je nutno zabránit kontaktu nemocného s těhotnými ženami. Pokud zarděnky prodělává žena v prvním trimestru, je indikováno přerušení těhotenství, protože nakažený plod může být postižen na zraku a sluchu, může mít srdeční vady a nevyvinutý mozek se vším, co s tímto souvisí.

Díky očkování dnes patří zarděnky ke vzácným onemocněním a u žen už se prakticky nevyskytují.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledání

Vzkazník

No Entries!

Přihlášení

Anketa

Jakému nápoji dáváte v zimním období přednost?