Atopický ekzém

Atopický ekzém je geneticky předurčená a často i jinými alergiemi doprovázená nemoc, jejímž důsledkem je patologická imunitní odpověď organismu, která se projeví na kůži. Trpí jím až šest procent dospělých a každé páté dítě, u nás asi každý desátý člověk. Vznik a průběh této nemoci se ale případ od případu dosti liší.

Atopický ekzém bývá vyvolán přehnanou patologickou imunitní odpovědí na některý alergen, kožní nedostatečností kvůli atypické tvorbě podkožního tuku, jenž nedokáže dostatečně vázat vodu a kůže je tak suchá a tenká, či naladěním nervového systému, jenž způsobuje svědivost, citlivost a dráždivost kůže s ohledem na psychický stav jedince.

Příčina vzniku ekzému

Na vině je především genetika – potomek atopických rodičů má osmdesátiprocentní šanci být sám postižen, v případě této nemoci u jednoho z rodičů má potomek pětapadesátiprocentní šanci ocitnout se v téže situaci. Postiženi však mohou být i potomci rodičů zdravých.

Projevy

Toto zánětlivé kožní onemocnění, projevující se suchou pokožkou, zarudnutím, zduřením a svěděním, případně i mokvajícími pupínky, se objevuje nejčastěji už v kojeneckém věku a postupně mizí.

Existují tři formy této nemoci:

  1. Kojenecká forma se objevuje zpravidla kolem třetího měsíce věku a projevuje se červenými pupínky až puchýřky s šupinami nebo mokváním v obličeji, na trupu a končetinách. Ekzém svědí a je dítěti nepříjemný, dítě je neklidné a má problémy se spánkem.
  2. Dětská forma se vyskytuje v loketních a podkoleních jamkách, pod hýžděmi a někdy i na končetinách. Projevuje se suchou hrubou pokožkou až mokvajícími skvrnami a praskajícími šupinami. Mizí zpravidla kolem sedmého roku věku.
  3. Atopický ekzém dospělých přetrvává z dětství nebo vzniká až v dospělosti a vyskytuje se na stejných místech jako u dětské formy, vyjímečně i na obličeji a krku.

Léčba

Léčba spočívá především ve vyloučení vlivu alergenů. Mělo by se odstranit z dosahu peří a vše z něj vyrobené, zvířata a jejich srst, hlavně kočky a hlodavci. V místech, kde se atopik zdržuje, by se nemělo ani kouřit, mělo by se intenzivně větrat. Měly by být používány jen hygienické přípravky určené pro citlivou pleť a měly by být užívány jen ty, po nichž nedochází k poškození kůže, sprchování by mělo být jen krátké, a kůže by měla být dostatečně promašťována. Vhodné bývají oděvy z bavlny, jež brání nadměrnému pocení. Z potravin se nedoporučují mléčné výrobky, vejce, sója, čokoláda a dráždivé potraviny, pokud není ověřeno, že u jedince nevyvolávají alergii.

Z léčivých prostředků se používají antihistaminika snižující svědivost, krátkodobě i kortikoidy, jež mají silné protizánětlivé účinky, v případě nutnosti i imunomodulancia, zabrat někdy může i psychoterapie. Vhodné jsou i lázně a pobyty u moře nebo na horách či fototerapie.