Statistiky

Členové : 2073
Obsah : 449
Počet zobrazení článků : 1132153

Komentáře

Hodnocení uživatelů: / 40
NejhoršíNejlepší 

Bradavice prý už každý desátý z nás poznal na vlastní kůži. Doslova na vlastní kůži. Protože tyto nezhoubné novotvary, způsobené papilovirem HPV, někdy samy mizící a někdy dlouho svého nositele trápící, jsou právě kožními problémy. Viry, které je vyvolávají, jsou u lidí běžné a problémy většinou nevyvolávají, i když i zde jsou výjimky.


Ty, jež zapříčiňují bradavice, se mohou přenášet doteky a malými rankami pronikají do podkoží, kde pak týdny, měsíce nebo i roky trvá, než se projeví, a to zpravidla na místech značně vystavovaných potu. Ideálním místem pro přenos jsou vlhká místa, kde se střídá více bosých nohou.
Bradavice se pak vytvářejí zejména u dětí a mladých lidí a u lidí s oslabenou imunitou.

Bradavice vypadají různě a různě se jim tedy i říká – jsou pravé alias vulgární, plantární, ploché, nitkovité a genitální.
Nejčastější jsou ty prvně zmíněné, a to na rukou. Nejprve vypadají jako špendlíkové hlavičky, pak však rostou a dostávají bradavičnatý vzhled. Tyto většinou nebolí.
Plantární bradavice jsou poddruhem těch výše zmíněných a objevují se na ploskách nohou, ovšem pro silnou kůži a velký tlak na ně rostou hlavně do hloubky zrohovatělé kůže a mohou při chůzi bolet. Uprostřed bývají někdy červené až černé, což je zaviněno nepatrným krvácením.

Ploché bradavice jsou k vidění hlavně u dětí a mladých lidí a jedná se o malé lehce vyvýšené nebolestivé útvary, hlavně na tvářích, bradě a spáncích.
Genitální bradavice se přenášejí výhradně pohlavním stykem a postihují vlhké pohlavní sliznice. Nejdřív jsou narůžovělé, rychle rostou a splývají do větších květákovitých útvarů. Jsou jednou z našich nejrozšířenějších pohlavních chorob, hlavně u osob se sníženou imunitou.

Léčení je zdlouhavé. Provádí se zmrazením tekutým dusíkem nebo jinou podchlazenou látkou. Tato metoda je krátkodobě bolestivá, ale efektivní a rychlá. Za pár dní je na místě bradavice již jen puchýř, jenž sám upadne.

Bradavice lze ale odstranit i chirurgicky v lokálním umrtvení či kyselinou salycilovou ve spojení s chirurgickým zákrokem.

Odstranění je žádoucí co nejdříve, protože byť bradavice nejsou nebezpečné, hrozí při prodlevě jejich nepříjemné rozšíření.

Lepší je však rozhodně bradavicím předcházet. Třeba tím, že nebudete na veřejných koupalištích chodit naboso, budete se pokud možno vyhýbat infikovaným osobám, budete dodržovat hygienu a pravidelně dezinfikovat boty a punčochy.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Hledání

Vzkazník

No Entries!

Přihlášení

Anketa

Jakému nápoji dáváte v zimním období přednost?